Galaţi: Mama copilului de doi ani găsit decedat, fiind deshidratat şi subnutrit – arestată preventiv pentru omor

24 June 2026, 14:20 (actualizat 24 June 2026, 23:23)

Mama copilului de 2 ani şi 9 luni găsit decedat, pe 10 iunie, într-un apartament din municipiul Galaţi, în condiţiile în care era deshidratat şi subnutrit, a fost arestată preventiv şi este cercetată pentru omor asupra unui membru de familie şi rele tratamente aplicate minorului.

Potrivit unui comunicat de presă transmis miercuri de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galaţi, procurorii au dispus, pe 23 iunie, punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea femeii. Ulterior, a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.

Anchetatorii susţin că, în perioada ianuarie 2026 – 10 iunie 2026, femeia nu ar fi asigurat o alimentaţie corespunzătoare şi nu şi-ar fi prezentat fiul pentru efectuarea investigaţiilor medicale necesare, împrejurări care ar fi condus la decesul copilului pe data de 10 iunie.

Cazul a devenit public după ce poliţiştii şi pompierii au intervenit la locuinţa familiei în urma unei sesizări privind imposibilitatea contactării mamei. După deblocarea uşii apartamentului, echipele de intervenţie au găsit un copil decedat, iar mama şi ceilalţi doi minori se aflau într-o stare generală alterată.

Cei doi copii au fost transportaţi la Spitalul de Copii Galaţi pentru îngrijiri medicale, iar ulterior au fost preluaţi de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Galaţi.

Actele de urmărire penală au fost efectuate cu sprijinul ofiţerilor/agenţilor de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi – Serviciul de Investigaţii Criminale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite