Bărbatul grec rănit în accidentul de marţi şi operat la Timişoara, în stare stabilă. Beneficiază de monitorizare continuă şi îngrijire medicală complexă
Starea de sănătate cetăţeanului grec, supravieţuitor al accidentului rutier de marţi, este stabilă, acesta fiind operat de chirurgii Spitalului Judeţean Timişoara.
‘În cazul pacientului diagnosticat cu fractură de coloană cervicală, investigaţiile RMN au evidenţiat un edem semnificativ al măduvei spinării, fără manifestări neurologice clinice. Având în vedere riscul unei posibile deteriorări neurologice, echipa medicală a decis efectuarea unei intervenţii chirurgicale de urgenţă pentru decompresia măduvei spinării şi stabilizarea coloanei cervicale. Operaţia s-a desfăşurat fără incidente. În prezent, pacientul este în perioada postoperatorie, este sedat, intubat şi ventilat mecanic, cu funcţii vitale stabile. Acesta beneficiază de monitorizare continuă şi îngrijire medicală complexă, urmând a fi evaluat de o echipă multidisciplinară. În aceste condiţii, transferul acestui pacient nu va fi efectuat astăzi, decizia fiind luată exclusiv în interesul siguranţei şi stării sale de sănătate. Ceilalţi doi pacienţi au fost evaluaţi, sunt în stare stabilă şi la ora 10:00 au fost transferaţi la Aeroportul Internaţional Timişoara, fiind preluaţi de un avion medical pentru a fi transportaţi în Grecia’, se precizează, joi, într-un comunicat de presă transmis de Spitalul Judeţean Timişoara.
Trupurile celor şapte cetăţeni greci decedaţi în accident vor fi repatriate cu un avion militar, joi după amiază, iar Mitropolitul Ioan al Banatului va oficia o slujbă religioasă pe aeroport.

