Doi dintre răniții în accidentul din Timiș, duși în Grecia cu un avion medical. Al treilea supraviețuitor, operat de urgență

29 ianuarie 2026, 10:21 (actualizat 29 ianuarie 2026, 17:00)

Doi dintre supraviețuitorii greci ai tragicului accident de acum două zile au fost externați și au fost transportaţi, joi, cu o aeronavă elenă din Timişoara la spitalul Papageorgiou din Salonic.

Unul dintre cei doi bărbaţi prezintă multiple leziuni şi este de aşteptat să rămână internat în spital pentru câteva zile, în timp ce al doilea se află într-o stare mult mai bună şi este posibil să nu necesite internare.

O aeronavă Beechcraft King Air a serviciului de Transport Medical Aerian al EKAB a decolat în cursul dimineţii de joi de pe Aeroportul Militar Elefsina cu destinaţia Timişoara, având la bord un medic şi paramedici, pentru a prelua pacienţii răniţi. După sosire şi în cooperare cu personalul medical al spitalului din Timişoara, cei doi pacienţi au fost transferaţi în aeronavă. Avionul a aterizat la ora 13:10 pe Aeroportul Internaţional „Makedonia” din Salonic, unde două unităţi mobile medicale ale serviciului naţional de asistenţă medicală de urgenţă al Greciei, EKAB (Ethniko Kentro Amesis Voitheias, Centrul Naţional de Ajutor Imediat), îi aşteptau pentru a-i transporta la spitalul Papageorgiou.

Al treilea rănit a fost operat și rămâne internat. Medicii au descoperit, în urma unui RMN, că acesta avea un edem masiv la nivelul coloanei cervicale, așa că doctorii au decis să-l opereze. Intervenția a decurs bine, iar ultrasul este acum intubat postoperator și e internat la Secția de Terapie Intensivă a Casei Austria, Clinica de Politraumatologie.

 Între timp, continuă cercetările pentru stabilirea cauzelor accidentului și ies la iveală noi informații care ar putea contura filmul tragediei. Atenţie, sunt imagini și informații care vă pot afecta emoţional!

Rezultatele analizelor făcute de Institutul de Medicină Legală arată că șoferul microbuzului avea droguri în sânge. De asemenea, surse din cadrul anchetei spun că s-ar fi consumat canabis inclusiv în timpul deplasării microbuzului. În resturile mașinii, anchetatorii au descoperit urme de droguri, sticle de alcool și energizante.

Cauzele accidentului sunt încă necunoscute. Anchetatorii vor avea o concluzie și după ce vor sta de vorbă cu cei 3 supraviețuitori. Un medic grec, angajat la spitalul din Lugoj, a venit la Timișoara să-i ajute pe doctori să comunice cu suporterii din Salonic. Unul dintre ei i-a povestit cum ar fi ajuns mașina să se izbească de tirul care venea din sens opus.

Operaţiunea de evacuare medicală aeriană a fost coordonată de Ministerul Sănătăţii din Grecia, care a cooperat îndeaproape cu Ministerul Sănătăţii din România şi cu Ambasada Greciei de la Bucureşti încă din primul moment, în timp ce Centrul de Coordonare pentru Evacuări Medicale Aeriene al EKAB a fost în permanentă comunicare cu spitalul din Timişoara pentru repatrierea în siguranţă a răniţilor.

Accidentul în care au murit cei 7 tineri greci, care mergeau să-și susțină echipa de fotbal favorită la meciul din Franța, iar alți trei au fost răniți, a șocat întreaga Grecie. Conducerea clubului PAOK, alături de antrenorul Răzvan Lucescu și fotbaliști, au adus un omagiu fanilor care și-au pierdut viața în accidentul rutier din județul Timiș.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite