Trump vrea un ”pupic” de la aliații europeni în NATO și atacă Spania: ”Un spectacol al ororilor”

Președintele SUA, Donald Trump / Profimedia Images
25 June 2026, 15:14

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, și-a exprimat din nou miercuri nemulțumirea față de aliații din NATO care nu i-au acordat dreptul de a folosi bazele militare sau alt tip de ajutor în războiul din Iran.

Și-a îndreptat cele mai dure critici către Spania și ceea ce el consideră a fi lipsa de voință a acestei țări de a-și îndeplini obligațiile în cadrul NATO.

El Pais relatează că, la începutul unei întâlniri în Biroul Oval cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, președintele SUA a descris Spania drept „un spectacol al ororilor” și a arătat cu degetul spre Guvernul Sanchez:

 „Nu vrea să plătească nimic. Ei cred că primesc totul pe gratis”.

Supărat și pe Italia, Regatul Unit, Germania și Franța

Președintele republican și-a exprimat, de asemenea, „dezamăgirea” față de Italia, Regatul Unit, Germania și Franța, țările care, în opinia sa, nu au dorit să contribuie așa cum se aștepta el la războiul împotriva Iranului.

„Spania nu se află deloc într-un grup bun”, a susținut Trump, în timp ce Rutte îi apăra pe partenerii europeni și contribuția acestora la Alianța Atlantică: „au existat cazuri izolate de care sunteți cu adevărat dezamăgit, dar, în general vorbind, aliații europeni au răspuns”.

Rutte, în vizită în SUA pentru a calma spiritele

Rutte se află săptămâna aceasta la Washington pentru a încerca să aplaneze tensiunile dintre Donald Trump și aliații europeni cu privire la cheltuielile militare și la poziția europeană față de războiul din Iran, cu două săptămâni înainte de summitul crucial al Alianței de la Ankara, potrivit Associated Press.

După ce au ajuns la un acord provizoriu cu Iranul pentru a pune capăt războiului, președintele și Departamentul său al Apărării și-au exprimat din nou disprețul față de NATO, pe care o consideră o risipă de bani menită să-i protejeze pe europeni împotriva Rusiei și puțin sau deloc utilă pentru Washington.

După ce a anunțat, în luna mai, o reducere cu 5.000 de soldați a trupelor americane din Germania, acum desfășoară o revizuire de șase luni privind prezența soldaților și a echipamentelor sale pe continent.

Vine la summit doar pentru Erdogan

Trump, care lunea trecută deja atacase țările pe care le consideră că i-au întors spatele în problema Iranului, a asigurat în timpul întâlnirii că se va deplasa la summitul de la Ankara, din 7 și 8 iulie, doar pentru că aliatul său, președintele turc Recep Tayyip Erdogan, va fi gazda evenimentului.

„Nu aș fi mers dacă summitul nu ar fi avut loc la Ankara”, a subliniat președintele american.

”Le-am dat atât de mult, iar apoi vrei ca ei să facă un mic gest, să-ți dea un pupic”

Întrebat ce își dorește de la partenerii europeni, acesta a răspuns: „loialitatea lor”.

„Întotdeauna am luptat pentru ei. Le-am dat atât de mult, iar apoi vrei ca ei să facă un mic gest, să-ți dea un pupic. Nu e mare lucru. Iar ei ne spun că nu, că nu pot”.

Mark Rutte l-a ”periat” pe Trump, numindu-l ”tati”

Rutte este considerat unul dintre liderii europeni cu cea mai mare capacitate de a stabili o legătură cu Trump, datorită, în special, abilității sale de a apela la ego-ul președintelui.

La summitul NATO de anul trecut de la Haga, a ajuns chiar să-l numeascătati”, pe Donald Trump.

 „Trilionul lui Trump” l-a flatat pe liderul american

De data aceasta, știind că președintele american este un om care preferă imaginile în locul textelor, a venit pregătit cu o serie de grafice de mari dimensiuni pe care le-a prezentat în Biroul Oval pentru a-și apăra organizația și partenerii europeni, a relatat CNN.

Pe unul dintre ele era prezentată creșterea cheltuielilor europene pentru apărare — „trilionul lui Trump”, l-a flatat — iar pe altul, creșterea investițiilor Vechiului Continent în Statele Unite.

Rutte s-a apărat la Fox News

În ciuda apărării pe care a făcut-o europenilor, primele sale comentarii, înainte de întâlnirea din această după-amiază cu președintele Statelor Unite, care a avut loc cu ușile închise la Casa Albă, au alimentat și mai mult polemica.

În plin conflict între Trump și prim-ministrul italian, Giorgia Meloni, din cauza refuzului Romei de a permite utilizarea bazelor sale pentru acest război, olandezul a asigurat într-un interviu acordat postului Fox News că 500 de zboruri militare americane au decolat de pe aceste baze pentru a participa la conflict.

”500 de avioane militare americane au decolat de pe baze din Italia”

În cadrul interviului, jurnalistul Brett Baier l-a întrebat despre refuzul mai multor țări europene de a participa la conflict sau de a permite utilizarea bazelor lor în acest scop — în special Spania și Italia —, făcând referire în mod specific la cazul Romei.

La care Rutte a răspuns:

„Înțeleg pe deplin dezamăgirea [lui Trump], dar (…) 500 de avioane militare americane au decolat de pe baze din Italia pentru a sprijini operațiunea Furia Epică”, denumirea militară a războiului.

„Este ceva enorm”, a subliniat Rutte.

Reacție vehementă din partea Italiei

Prin declarațiile sale, Rutte a dorit să transmită mesajul că Italia și restul partenerilor europeni sunt aliați în care SUA pot avea încredere, potrivit Reuters.

Și, astfel, să-l liniștească pe Trump – un telespectator avid al Fox News – și pe administrația sa, tocmai în momentul în care președintele și-a reluat plângerile cu privire la ceea ce consideră a fi o lipsă de ajutor din partea europenilor în timpul războiului.

Atât el, cât și Pentagonul intenționează să reducă numărul de echipamente și trupe americane staționate în Europa. Însă cuvintele sale au declanșat o reacție vehementă  din partea Italiei.

12.600 de militari americani, în patru baze militare din Italia

Italia — unde conflictul din Iran este extrem de nepopular — a dezmințit imediat afirmațiile lui Rutte, a căror versiune a calificat-o drept „falsă”.

„Este surprinzător faptul că secretarul general, care nu are nicio legătură cu operațiunea Furia Épica, oferă o reconstituire care transmite un mesaj total fals, confundând tipul de zboruri autorizate”, a indicat Ministerul Apărării italian.

Italia „a acționat întotdeauna respectând pe deplin Constituția, tratatele internaționale și orientările parlamentare”, fără a permite sub nicio formă activități ofensive sau de luptă care nu se încadrează în legislația sa în vigoare, insistă Executivul italian într-un comunicat care face referire la declarația în fața Parlamentului a ministrului de resort, Guido Crosetto, care asigurase că erau autorizate doar „activități de natură tehnică și logistică, nu de luptă, în cadrul procedurilor prevăzute în acordurile în vigoare”.

Washingtonul are peste 12.600 de militari dislocați în cele patru baze militare de pe teritoriul italian: Vicenza, Aviano, Napoli și Sicilia.

Refuzul utilizării bazei NATO din Sicilia pentru atacuri asupra Iranului

Roma a refuzat în martie utilizarea bazei de la Sigonella, de pe insula Sicilia, pentru zborurile americane legate de războiul din Iran, considerând că nu era vorba nici de activități tehnice, nici de activități logistice, așa cum prevăd tratatele.

Orice utilizare a acestor instalații, potrivit guvernului Meloni, se decide „de la caz la caz”.

NATO a nuanțat declarația lui Rutte cu avioanele care au decolat din Italia

În fața noului focar de polemică care se deschidea în rândurile sale, NATO s-a grăbit să declare că Rutte se referea doar la zborurile prevăzute în acordurile bilaterale și nu la operațiuni de luptă.

„Secretarul general a subliniat modul în care aliații, inclusiv Italia, și-au aplicat acordurile bilaterale existente în contextul utilizării bazelor și al survolurilor. Tipul de sprijin la care s-a referit este legat de logistică sau de sprijinul tehnic”, a precizat purtătoarea de cuvânt a Alianței, Allison Hart.

Trump-Meloni, un ”selfie” cu autor neclar

Cuvintele lui Rutte, însă, au pus sare pe rană. Trump și Meloni, aliați solizi până atunci, s-au distanțat în urma refuzului liderului partidului ”Frații Italiei” de a permite utilizarea bazelor sale pentru războiul din Orientul Mijlociu.

Deși la summit-ul G-7 desfășurat recent în Franța cei doi păreau să se fi împăcat, într-un scurt interviu telefonic Trump a atacat-o pe prim-ministra italiană, afirmând că ea l-ar fi „implorat” să facă un selfie împreună la acea întâlnire și a readus în discuție chestiunea bazelor militare.

La care Meloni a replicat că nici ea, nici Italia „nu imploră niciodată”, reamintind totodată că țara sa este una suverană.

”Washingtonul alocă sute de milioane pe an pentru a proteja Europa de Rusia, iar ei nu răspund”

Luni, Trump a atacat din nou aliații europeni, în special Germania și Italia, pe care i-a acuzat de un comportament „foarte rău”.

Ei spun: «Nu, preferăm să nu ajutăm». Este o prostie să spui asta, pentru că și noi le putem spune același lucru, și poate că o vom face”, repeta el după ce a insistat asupra plângerilor sale obișnuite cu privire la ceea ce constituie NATO, în viziunea sa particulară: că Washingtonul alocă sute de milioane pe an pentru a proteja Europa de Rusia, dar aliații nu răspund nici măcar în cea mai mică măsură.

Asia-Pacific, motiv pentru reducerea prezenței militare americane în Europa

Ca răspuns la această presupusă pasivitate europeană, Pentagonul a anunțat în luna mai că va retrage 5.000 de soldați americani din Germania, în termen de șase luni.

Statele Unite efectuează, de asemenea, o revizuire mai amplă a prezenței lor militare și a bazelor de pe continent, argumentând că doresc să se consolideze în alte zone. Printre acestea se numără Asia-Pacific.

În cadrul vizitei sale la Washington, Rutte are în program, pe lângă întâlnirea cu Trump, o întâlnire joi cu legislatori americani și un discurs la un think tank din capitală.

Vizita sa coincide cu o reuniune a Germaniei, Franței, Regatului Unit, Italiei și Poloniei la Berlin, menită să pregătească summitul Alianței Atlantice și să discute despre un posibil dialog viitor cu Rusia privind pacea în Ucraina.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite