Anchetă complexă în cazul accidentului din Timiș. Șoferul care a provocat tragedia conducea drogat și băut. Cei 7 suporteri greci morți, repatriați
Şoferul microbuzului care a provocat tragicul accident din judeţul Timiş consumase băuturi alcoolice şi droguri. Informaţia apare în buletinul toxicologic, iar procurorii aşteaptă să afle ce conţin şi alte două plicuri cu substanţe găsite la locul accidentului. Anchetatorii analizează toate detaliile legate de accident, impactul, dar şi momentele anterioare, pentru a obţine informaţii clare şi sigure despre accidentul în care au murit 7 persoane, iar alte 3 au fost rănite. Doi dintre suporterii care au supravieţuit au plecat în Grecia cu un avion medical trimis de autorităţile elene. Al treilea suporter rănit nu poate fi, deocamdată, transportat, după ce a fost operat de urgenţă. Au fost repatriate şi trupurile celor şapte greci care au murit în accident.
Procurorii care anchetează accidentul din Timiș, soldat cu 7 morți și 3 răniți, confirmă că șoferul microbuzului conducea deși era băut și drogat. Informațiile apar și în buletinul de analize toxicologice.
Bertha Serena Constantinescu, purtător de cuvânt Parchetul de pe lângă Judecătoria Lugoj: Dosarul este instrumentat de către organele de cerectare penală din cadrul Poliţiei Municipiului Lugoj, Biroul Rutier, sub supravegherea Procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj. În cauză se efectuează cercetări in rem sub aspectul săvârştirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi ucidere din culpă. În cauză a fost întocmit un buletin de analiză toxicologică de către IML Timişoara, pentru a se determina prezenţa substanţelor psihoactive în sânge, în ceea ce priveşte pe conducătorul autovehiculului. Rezultatul acestuia a confirmat prezenţa în sânge a două substenţe psihoactive, respectiv cannabis şi cocaină. De asemenea, a fost confirmată şi prezenţa alcoolului.
Procurorii au precizat că nu au informații care să susțină ipoteza unui blocaj la sistemul de asistență pentru direcția mașinii. Microbuzul fusese închiriat din Edessa și era fabricat în 2017. La o televiziune din Grecia, avocatul firmei de închirieri a spus că vehiculul nu era echipat cu un sistem de asistență a benzii. La Timișoara, medicii au evaluat din nou starea răniților din accidentul de marți și au stabilit că nu toți pot fi transferați.
Dimineață, doi dintre suporterii greci care au scăpat cu viață au fost preluați din spitalul din România și duși la aeroport pentru a fi mutați în Grecia. Doar unul a răspuns scurt la valul de întrebări ale jurnaliștilor.
Al treilea rănit a fost operat și rămâne internat. Medicii au descoperit, în urma unui RMN, că acesta avea un edem masiv la nivelul coloanei cervicale, așa că doctorii au decis să-l opereze. Intervenția a decurs bine, iar ultrasul este acum intubat postoperator și e internat la Secția de Terapie Intensivă a Casei Austria, Clinica de Politraumatologie.
Rudele răniților au fost de față. Un tată le este recunoscător medicilor români pentru îngrijirea de care a beneficiat fiul său. ”Este excelentă. Este excelentă. Mulțumim foarte mult!”
Un avion medical trimis de guvernul Greciei i-a dus pe cei doi suporteri la un spital din Salonic.
Evangelia Grammatika, ambasadoarea Greciei la București: Al treilea, care era într-o stare critică din cauza rănilor, din păcate, a trebuit să fie operat urgent aseară. El nu a putut fi transportat.
Sprijin financiar din partea românilor pentru familiile victimelor
Câteva ore mai târziu, o aeronavă militară a preluat și trupurile celor 7 suporteri decedați în accident. Pe aeroportul din Timișoara, Mitropolitul Banatului a oficiat o slujbă religioasă specială înainte de repatriere.
Accidentul de pe E70, în care șapte suporteri ai echipei grecești PAOK au murit, i-a mobilizat și pe fanii lui Poli Timișoara și ai altor echipe de fotbal din România. Aceștia au strâns bani pentru a ajuta familiile victimelor.
Grecii au refuzat însă donațiile și au cerut ca banii să fie folosiți pentru a ajuta persoane cu probleme din comunitățile locale.
10 oameni se aflau în microbuzul de 9 locuri care se îndrepta spre Franţa.
Toate persoanele din microbuz erau suporteri ai echipei Paok Salonic care mergeau la meci.

