Marco Rubio, turneu în Golf. Washingtonul încearcă să calmeze temerile legate de Iran

25 June 2026, 14:54 (actualizat 25 June 2026, 14:58)

Secretarul de stat american Marco Rubio încearcă să calmeze temerile aliaților din Golf față de acordul preliminar negociat de Washington cu Iranul. Într-un turneu care include Emiratele Arabe Unite, Kuweit și Bahrain, șeful diplomației americane promite că Statele Unite nu vor accepta nicio înțelegere care să afecteze securitatea partenerilor din regiune.

Marco Rubio se află într-un turneu în Golf, într-un moment în care statele arabe din regiune privesc cu neîncredere acordul preliminar negociat de Statele Unite cu Iranul.

Șeful diplomației americane a avut discuții în Emiratele Arabe Unite și Kuweit, iar ultima oprire este în Bahrain, unde urmează să se întâlnească și cu reprezentanții Consiliului de Cooperare al Golfului.

Mesajul transmis de Rubio este unul de reasigurare. Statele Unite, spune el, nu vor face nimic care să pună în pericol securitatea aliaților lor tradiționali din Golf.

„Nu vom face nimic care să pună în pericol securitatea aliaților noștri, aliații noștri de lungă durată din regiune”, a declarat Marco Rubio.

Temerile statelor din Golf sunt legate de eventualele concesii pe care Washingtonul le-ar putea face Teheranului în încercarea de a obține un acord mai amplu și de a pune capăt conflictului.

Strâmtoarea Ormuz, punctul-cheie al negocierilor

Unul dintre cele mai sensibile subiecte rămâne statutul Strâmtorii Ormuz, ruta prin care trece o parte importantă a transporturilor mondiale de petrol și gaze.

Rubio a respins ferm ideea ca Iranul să poată introduce taxe pentru navele care tranzitează strâmtoarea. Oficialul american a spus că o astfel de măsură nu ar putea fi acceptată într-un acord final.

„Nu cunosc nicio țară de pe planetă care să susțină introducerea unor taxe de trecere sau a unei taxe pentru utilizarea strâmtorilor. Pur și simplu nu se va întâmpla așa ceva”, a afirmat Rubio.

Washingtonul insistă că Strâmtoarea Ormuz trebuie să rămână deschisă și liberă pentru navigația internațională. Tema este cu atât mai importantă cu cât blocajele și tensiunile din zonă au afectat deja transporturile maritime și piețele energiei.

Negocierile tehnice cu Iranul, reluate la finalul lunii

În paralel cu turneul din Golf, administrația americană pregătește noi negocieri tehnice cu Iranul. Acestea ar urma să aibă loc la finalul lunii, cel mai probabil în Elveția.

Discuțiile vizează detaliile rămase nerezolvate după acordul preliminar, inclusiv securitatea regională, navigația prin Strâmtoarea Ormuz și mecanismele de aplicare a unei eventuale înțelegeri mai ample.

Rubio nu are programată, de această dată, o vizită în Israel, principalul aliat al Statelor Unite în regiune. Turneul său este concentrat pe statele din Golf, care încearcă să obțină garanții că apropierea dintre Washington și Teheran nu va schimba echilibrul de securitate din Orientul Mijlociu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite