AIE spune că producţia de petrol a suferit în luna martie cea mai mare scădere înregistrată vreodată

Preț petrol, SUA-Iran / Profimedia Images
14 April 2026, 14:10

Producţia mondială de petrol a coborât cu 10,1 milioane de barili pe zi (mbj) în luna martie, până la 97 de milioane barili zilnic, din cauza războiului din Orientul Mijlociu, aceasta fiind cea mai mare scădere din istorie, a raportat Agenţia Internaţională pentru Energie (AIE), avertizând că pierderile vor fi şi mai mari în aprilie, transmite EFE.

În raportul său lunar privind piaţa petrolului, publicat marţi, AIE a indicat că pierderile de producţie din martie, cauzate de conflictul izbucnit pe 28 februarie, odată cu atacurile aeriene americane şi israeliene împotriva Iranului, au totalizat peste 360 de milioane de barili, dar această cifră va creşte la 440 de milioane de barili în aprilie.

La începutul lunii aprilie, blocada aproape totală impusă de Iran Strâmtorii Ormuz a însemnat că doar 3,8 milioane de barili pe zi (mbj) de ţiţei, gaze naturale şi produse rafinate părăseau strâmtoarea, comparativ cu peste 20 de milioane de barili pe zi în februarie, înainte de începerea ostilităţilor. În plus, chiar dacă unele ţări, precum Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite şi Irak, au deschis rute alternative pentru a exporta o parte din hidrocarburile lor în afara Strâmtorii Ormuz, diminuarea exporturilor de petrol depăşeşte 13 milioane barili pe zi, trebuind să fie compensată parţial prin utilizarea rezervelor în scădere.

Negocieri SUA-Iran. JD Vance: Echipa iraniană din Pakistan nu era în măsură să încheie o înțelegere

Administraţia Trump pregătește noi negocieri cu oficialii iranieni, înainte de expirarea armistiţiului. Discuţiile ar putea avea loc la Islamabad sau Geneva, cel mai probabil joi. Între timp, Donald Trump a ameninţat că va opri orice navă a Iranului care va încălca blocada Strâmtorii Ormuz. Cu toate acestea, potrivit presei internationale două nave ar fi trecut fără acordul americanilor.

În ceea ce priveşte cererea, AIE şi-a revizuit drastic previziunile pentru acest an în scădere şi estimează că, în 2026, consumul global de petrol ar trebui să fie în medie de 104,26 milioane de barili pe zi (mb/z), comparativ cu 104,34 mb/z în 2025.

“Se aşteaptă acum ca cererea globală de petrol să coboare cu o medie de 80.000 de barili pe zi în 2026”, a declarat AIE, o scădere faţă de raportul său din martie, care prognoza o creştere de 730.000 de barili pe zi.

În al doilea trimestru, consumul este aşteptat să ajungă la 102,07 milioane de barili pe zi (mb/z), reprezentând o diminuare estimată de 1,5 mb/z faţă de anul precedent, cea mai accentuată scădere de când Covid-19 a provocat o reducere bruscă a consumului de combustibil, potrivit AIE, ale cărei previziuni sunt actualizate lunar pe baza condiţiilor economice actuale.

Directorul AIE, Fatih Birol, a avertizat luni, la Washington, că “luna aprilie ar trebui să fie mai rea decât martie” pentru sectorul energetic, chiar dacă se găseşte o soluţie la război, deoarece, dacă în luna martie piaţa a putut fi aprovizionată de petroliere ce fuseseră încărcate în Golful Persic înainte de izbucnirea conflictului, acest lucru nu se poate întâmpla acum.

“Aceasta este cea mai semnificativă criză energetică din istorie”, a avertizat Birol, care a subliniat că situaţia afectează “petrolul şi gazele naturale, dar şi alte mărfuri esenţiale, cum ar fi îngrăşămintele, produsele petrochimice şi heliul”.

Agenţia Internaţională pentru Energie este principalul organism de consiliere pe probleme energetice al celor mai dezvoltate 29 de state. Organizaţia a fost înfiinţată ca răspuns la primul şoc petrolier din 1973 – 1974, pentru a coordona eliberarea de petrol din stocurile de rezervă. Preluare: Agerpres

UE caută ieșirea din criza energetică. Cât mai rezistă Europa fără petrolul din Golf

Europa se confruntă cu cea mai gravă criză energetică din ultimii patru ani, iar Bruxelles pregătește primul răspuns coordonat. Comisia Europeană urmează să adopte pe 22 aprilie un document prin care recomandă reducerea taxelor pe energie și a tarifelor de rețea. Scopul: să protejeze gospodăriile și companiile lovite de explozia prețurilor.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite