Canicula cuprinde toată țara. Vor fi temperaturi sufocante de 35-41 de grade Celsius și nopți tropicale în toată țara

27 iunie 2026, 18:21

Un iunie, ca un adevărat cuptor și temperaturi în creștere până la sfârșitul lunii. Se anunță depășiri de recorduri absolute ale lunii. Medicii avertizează – multă hidratare, fără alcool și cafea și atenție mare la alimente. Multe dintre ele pot face foarte rău. Codul roșu nu este o simplă informație despre vreme. Este și un avertisment că, pentru câteva zile, trebuie să schimbăm rutina. Medicii ne reamintesc să avem în permanență apă la îndemână, să nu consumăm alcool și cafea și să fim atenți la alimente, pentru că multe ne pot face rău în zilele caniculare.

De la o zi la alta canicula devine tot mai greu de suportat, mai ales în orașe. În sprijinul celor care ar putea avea de suferit din cauza căldurii se montează corturi de prim ajutor. La Timișoara sunt deja instalate patru, iar de luni vor fi mai multe.



Pentru turiștii care au câteva zile de petrecut în oraș, căldura nu e neapărat un impediment. Iar unele drumuri chiar nu pot fi amânate.

Cine n-a plecat la mare sau la munte caută alternative de răcorire. Clujenii s-au refugiat pe malul Someșului Mic, unde nisipul, zonele verzi și șezlongurile creează o atmosferă de vacanță.

În perioadele cu temperaturi extrem de ridicate și alimentația trebuie adaptată. Fără mese grele, mai puține alimente procesate – mezeluri sau gustări sărate – și mai multe alimente ușoare și bogate în nutrienți.

OLIVIA MICȘA – nutriționist: Să avem mese mai mici, dar mai dese, care să conțină fructe și legume crude, dar și o sursă de proteină slabă – carne slabă, pește și ouă.



Valul de căldură care a cuprins deja România este puțin obișnuit pentru luna iunie. Meteorologii se așteaptă la valori de temperatură extreme. Au fost emise mai multe avertizări pentru zilele care urmează. Va fi cod roșu începând de mâine în 16 județe din jumătatea de nord a țării.

Luni, canicula extremă se instalează în toată țara. Codul roșu va fi aproape peste tot, ceea ce înseamnă temperaturi de peste 40 de grade, măsurate la umbră, în stațiile meteo. La soare, căldura resimțită va fi cu mult peste aceste valori. Doar șase județe din sud-est nu sunt atinse de codul roșu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite