Primul Cod Roșu de caniculă din această vară: România se topește sub temperaturi de până la 40 de grade. Aflați prognoza actualizată de specialiștii ANM

România intră în cel mai fierbinte weekend de până acum. Meteorologii avertizează că valul de căldură atinge cote extreme, iar pentru prima dată în această vară este emis Cod Roșu de caniculă. Temperaturile vor urca până la 40 de grade, aerul va deveni greu de respirat în multe regiuni, iar pe lângă caniculă, unele zone vor fi lovite și de furtuni de vară. Doar litoralul mai oferă o gură de aer, cu temperaturi mai suportabile și briză răcoroasă.