Cod roșu de caniculă | Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Ministerul Sănătății solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme.
Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roșu de caniculă, ce vizează, duminică și luni, 16 județe, precum și alerte de Cod galben și portocaliu, valabile în trei sferturi din țară.
Astfel, Ministerul Sănătății solicită:
* Serviciile de ambulanță – alertarea echipajelor și suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creștere;
* Direcțiile de sănătate publică – verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare (stocuri de medicamente de urgență, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană).
”Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”, arată sursa citată.

