Cod roșu de caniculă | Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale

27 iunie 2026, 16:57 (actualizat 27 iunie 2026, 17:00)

Ministerul Sănătății solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme.

Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roșu de caniculă, ce vizează, duminică și luni, 16 județe, precum și alerte de Cod galben și portocaliu, valabile în trei sferturi din țară.

Astfel, Ministerul Sănătății solicită:

* Serviciile de ambulanță – alertarea echipajelor și suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creștere;

* Direcțiile de sănătate publică – verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare (stocuri de medicamente de urgență, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană).

”Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”, arată sursa citată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite