Nicușor Dan: Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara în anarhie

25 June 2026, 19:37 (actualizat 25 June 2026, 19:41)

Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, după ce a participat la Summitul Flancului estic de la Gdansk, că speră să fie “în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul”.

“Cred că 20 de ani de luptă cu sistemul e o certitudine. Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara asta în anarhie, asta este misiunea pe care mi-am asumat-o. Pentru a face o reformă… între un câine care latră și un câine care mușcă, eu prefer un câine care mușcă. Între a declama despre cât de tare vom reforma sistemul, că avem mulți declamatori și a avea instrumente pentru a reforma cu adevărat sistemul, eu întotdeauna, cum am făcut și la Primăria Capitalei, sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul“, a afirmat șeful statului.

CITIȚI ȘI: Lech Walesa, decorat de Nicușor Dan: ”Mă bucur foarte mult că lupta mea și lupta generației mele a fost citită corect”

Nicușor Dan a făcut apel la oprirea dezbaterilor din ‘interiorul viziunii prooccidentale’.

Este foarte important să păstrăm, să ducem linia de demarcație între prooccidental și antioccidental, și nu să ne consumăm energiile într-o luptă în interiorul unei viziuni prooccidentale. Asta am spus-o inclusiv în campania electorală, când am criticat sistemul“, a punctat el.

Întrebat dacă va livra “România onestă” – sloganul său în campania alegerilor prezidențiale – Nicușor Dan a spus că dorește să facă acest lucru ‘în timp și fără să producă anarhie’. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite