Președintele Nicuşor Dan: S-a permis staţionarea unor nave de reîncărcare. România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran

Președintele Nicușor Dan - Inquam Photos / George Călin
25 iunie 2026, 21:52

România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran, a afirmat, joi, preşedintele Nicuşor Dan.

„Cred că lucrurile sunt foarte clare încă din momentul în care … adică, a fost totuşi o hotărâre a Parlamentului care a permis staţionarea pe teritoriul României a unor nave de reîncărcare. Asta este tot şi asta în niciun caz nu face România cobeligerantă. (…) Un partener al nostru a spus că are nevoie să-şi instaleze nişte avioane de realimentare şi noi am spus da, de acord, mai ales că asta era parte, într-un oarecare sens, din acordul nostru de parteneriat”, a declarat şeful statului în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Gdansk.

Anterior, şi MAE a transmis că România nu a fost parte a conflictului SUA-Iran, prioritatea ţării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională şi obţinerea unui climat de pace şi securitate în Orientul Mijlociu.

Ministerul a amintit că decizia României a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA.

„România este o ţară aliată cu responsabilităţi şi angajamente pe care le respectă pe deplin. Subliniem încă o dată că toate deciziile pe care România le ia în exercitarea suveranităţii sale sunt atent evaluate pentru a ne asigura că acestea sunt în conformitate cu prevederile Cartei ONU şi cu normele relevante de drept internaţional”, a precizat MAE.

Joi, purtătorul de cuvânt al MAE iranian a transmis pe platforma X că „Italia şi România au fost menţionate explicit de către secretarul general al NATO că au participat la agresiunea împotriva Iranului”.

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, s-a referit, în cadrul unui interviu televizat, la faptul că România s-a oferit să alimenteze aeronave militare americane, pe teritoriul naţional.

Iranul acuză NATO de complicitate: „Italia și România, menționate în mod explicit ca țări participante la agresiune”

România nu a fost parte a războiului din Iran, răspunde ministerul de Externe de la București după ce Teheranul a acuzat NATO că aliații au fost complici la operațiunea americano- israeliană în Republica Islamică. „România a acționat în baza acordurilor bilaterale pe care le are cu SUA”, precizează MAE. Diplomația de la București mai afirmă că are ca prioritate sprijinirea eforturilor diplomatice care vizează dezescaladarea regională și obținerea unui climat de pace și securitate în Orientul Mijlociu.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite