Președintele Nicuşor Dan: S-a permis staţionarea unor nave de reîncărcare. România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran
România nu a fost cobeligerantă în conflictul SUA-Iran, a afirmat, joi, preşedintele Nicuşor Dan.
„Cred că lucrurile sunt foarte clare încă din momentul în care … adică, a fost totuşi o hotărâre a Parlamentului care a permis staţionarea pe teritoriul României a unor nave de reîncărcare. Asta este tot şi asta în niciun caz nu face România cobeligerantă. (…) Un partener al nostru a spus că are nevoie să-şi instaleze nişte avioane de realimentare şi noi am spus da, de acord, mai ales că asta era parte, într-un oarecare sens, din acordul nostru de parteneriat”, a declarat şeful statului în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la Gdansk.
Anterior, şi MAE a transmis că România nu a fost parte a conflictului SUA-Iran, prioritatea ţării noastre fiind sprijinirea constantă a eforturilor diplomatice care au avut ca scop dezescaladarea regională şi obţinerea unui climat de pace şi securitate în Orientul Mijlociu.
Ministerul a amintit că decizia României a fost luată în contextul acordurilor bilaterale existente cu SUA.
„România este o ţară aliată cu responsabilităţi şi angajamente pe care le respectă pe deplin. Subliniem încă o dată că toate deciziile pe care România le ia în exercitarea suveranităţii sale sunt atent evaluate pentru a ne asigura că acestea sunt în conformitate cu prevederile Cartei ONU şi cu normele relevante de drept internaţional”, a precizat MAE.
Joi, purtătorul de cuvânt al MAE iranian a transmis pe platforma X că „Italia şi România au fost menţionate explicit de către secretarul general al NATO că au participat la agresiunea împotriva Iranului”.
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, s-a referit, în cadrul unui interviu televizat, la faptul că România s-a oferit să alimenteze aeronave militare americane, pe teritoriul naţional.

