Turiștii sunt mai economi la malul mării. Patronii de pe litoral speră într-un sezon profitabil
Litoralul luptă pentru clienți în această vară, când prețurile mari și veniturile tot mai mici scurtează vacanțele. Turiștii evaluează mai atent raportul preț-calitate, față de anii trecuți – spun patronii de la malul mării. Dacă în Eforie Nord cu greu mai găsești o cameră, în Mamaia hotelierii încă au un sfert din capacitățile de cazare disponibile.
În Eforie Nord plaja era plină la orele dimineții, iar turiștii s-au trezit devreme, ca să fie siguri că prind locuri bune. Cu soare din plin și aproape de mal. Un șezlong costă între 25 și 30 de lei, iar o bere, chiar și 5 lei.
Ionuţ Anghel, hotelier: Cea mai îndrăgită stațiune de pe litoral. Vreme bună, au luat copiii vacanță. Am crezut ca doar weekend-ul o să fie plin, dar nu. Eu cred că va fi un sezon foarte bun.
În Mamaia Nord, situația se schimbă. Pentru șezlonguri, prețurile variază între 50 și 100 de lei. Și cazarea e mai scumpă. Dar nu e o noutate pentru turiștii fideli stațiunii.
Oana Tănase, manager de hotel: Prețurile încep de la 300 de lei camera de 2 persoane, cu mic dejun inclus, gradul de ocupare este de sută la sută, inclusiv în weekend. Este inlcus și tratament, recuperare medicală și fizioterapie.
Patronii de pe litoral speră într-un sezon profitabil.
Corina Martin, vicepreședinte, Federația Patronatelor din Industria Ospitalității: Ne apropiem de finalul lui iunie și deja urcăm în acest weekend la 70-80 la sută ocupare în unele stațiuni. Cele mai solicitate sunt Mamaia, Eforie și Mamaia Nord.
Agențiile de turism estimează că, în acest week-end, peste 80.000 de turiști vor ajunge pe litoral.

