Un bebeluș blocat într-o mașină pe o căldură toridă a fost salvat de un jandarm aflat în timpul liber

25 June 2026, 23:03 (actualizat 25 June 2026, 23:18)

Salvare la limită în Alba Iulia. Un jandarm a intervenit de urgență și a scos un copil de 4 luni dintr-o mașină, în condițiile în care afară erau peste 30 de grade.

Micuțul a rămas blocat în autoturism, după ce sistemul de închidere s-a activat, cu cheile în interior.

Un jandarm aflat în timpul liber a observat totul. A spart un geam al mașinii şi a scos copilul în siguranţă.

Autoritățile recomandă ca, în această perioadă caniculară, să nu fie lăsaţi copiii sau animalele de companie singure în maşină, nici măcar pentru câteva minute.

Pentru cazurile de urgență apelaţi 112. La numărul de 119 puteți semnala cazurile de abuz, exploatare și neglijare a minorilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite