Summit B9 | K. Nawrocki: S-a anunțat o relocare a soldaților americani din Germania. Îi dorim în țările de pe flancul estic

12 May 2026, 20:15 (actualizat 13 May 2026, 09:44)

Nicușor Dan, președintele Românieiși Karol Nawrocki, omologul său polonez, au fost întrebați de un jurnalist de la televiziunea publică poloneză cum reacționează la anunțul lui Donald Trump de a-și retrage militarii americani din Germania. Navrocki a răspuns că orice țară din flancul estic ar trebui să-și dorească redirecționarea acestora în propria țară.

Karol Nawrocki, președintele Poloniei: Da, s-a anunțat o relocare a soldaților americani din Germania și orice conducător de stat european responsabil și eu consider că sunt responsabil, ar trebui să se străduiască să îi păstreze pe acești soldați în Europa. Bineînțeles că nu există îndoieli, mai ales pe flancul estic, că în următorii ani, chiar deceniu, nu există o alternativă pentru Alianța Nord-Atlantică.

Dacă primim acest astfel de informații, că s-ar putea să ia această decizie președintele Statelor Unite Noi trebuie să ne gândim la securitate a regiunii noastre. Eu mă gândesc la securitate a Poloniei și îmi doresc ca acești soldați să rămână pur și simplu în Europa. Am vorbit pe 3 mai cu domnule președinte Donald Trump și i-am amintit, i-am spus că dacă va lua o astfel de decizie, noi, în Polonia, suntem pregătiți să primim soldați americani. Și vă spun, domnule redactor și doamnelor și domnilor, că aceeași părere au mulți lideri din Uniunea Europeană, mai ales din țările de pe flancul estic al NATO.

Asta e direcția în care trebuie să mergem, pentru că astfel garantăm securitatea țării noastre, dar cât și a întregului flanc estic. Nu acționăm împotriva vecinilor din vest, ci pentru securitatea noastră proprie. Deci, în Polonia suntem gata. Suntem pregătiți să îi primim pe soldații american, pentru că asta ar fi bine pentru Polonia și pentru țările de pe flancul estic, și din cadrul B9.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite