Nicușor Dan: Evident, România își dorește oricât de mulți soldați americani, însă în niciun fel de atitudine incorectă față de partenerii noștri europeni

12 mai 2026, 19:56

Președintele României și omologul său polonez au fost întrebați de un jurnalist din Polonia cum reacționează la anunțul lui Donald Trump de a-și retrage militarii americani din Germania. Karol Navrocki a răspuns că orice țară din flancul estic ar trebui să-și dorească redirecționarea acestora în propria țară.

Președintele României a spus că evident, România își dorește oricât de mulți soldați americani, suntem cam la 1.500 în momentul acesta, după episodul de acum o lună și jumătate, însă în niciun fel de atitudine incorectă față de partenerii noștri europeni.

Nicușor Dan, președintele României: Este o decizie care ține strict de SUA, în măsura în care domniile lor vor considera că, pentru apărarea colectivă, pentru apărarea NATO, România este o gazdă bună, vom fi foarte fericiți să o facem.

Președintele Nicușor Dan a făcut declarații comune cu omologul său polonez Karol Navrocki, după întâlnirea tete-e-tete pe care au avut-o la Palatul Cotroceni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite