Presa din Ungaria, după ce SUA retrage o parte din militarii de la baza Kogălniceanu: “România este în dificultate”

Statele Unite au notificat România că își vor reduce contingentul militar de pe continent. Unele unități staționate la baza aeriană Mihail Kogălniceanu (MK) din România ar putea fi retrase, în timp ce aproximativ o mie de soldați americani vor rămâne în țară pentru a proteja flancul estic al NATO, scrie Magyar Nemzet într-un articol cu titlul “România este în dificultate: Soldații americani părăsesc bazele”.

SUA se pregătesc să retragă până la 9500 de militari din Germania. România a solicitat o creștere a prezenței militare americane

SUA se pregătesc să retragă aproximativ 9500 de militari din Germania. Presa internațională analizează subiectul pe larg. Reprezentanți ai blocului conservator german, la putere, au avut deja reacții critice. Polonia ar vrea ca unii militari să fie relocați pe teritoriul său. Și România a solicitat o creștere a prezenței americane pe teritoriul său. Loara Ștefănescu a discutat cu analistul militar Iulian Fota despre implicațiile acestei decizii a partenerului nostru strategic.

Ultima Oră

Cele mai citite