Preşedintele Poloniei, Karol Nawrocki, la București: Formatul B9 explică nevoia pentru flancul estic. Țările noastre își asumă cea mai mare responsabilitate pentru apărarea Europei

12 May 2026, 19:04 (actualizat 12 May 2026, 21:26)

Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a declarat marţi că Varşovia şi Bucureştiul sunt cele mai importante centre de răspundere strategică a NATO de pe Flancul estic.

În cadrul unei conferinţe de presă comune susţinute alături de preşedintele Nicuşor Dan, la Palatul Cotroceni, Nawrocki a subliniat importanţa formatului B9 şi a Iniţiativei celor Trei Mări, prin care sunt prezentate poziţiile statelor de pe Flancul estic, pe scară internaţională.

“Este important, pentru că ţările noastre îşi asumă cea mai mare responsabilitate pentru apărarea Europei faţă de Rusia. Atât Polonia, în nord, cât şi România, în sud, sunt acele cetăţi de pe Flancul estic al NATO. Astăzi, Varşovia şi Bucureştiul sunt cele mai importante centre de răspundere strategică a NATO de pe Flancul de est. Ţările noastre nu doar fac diagnostice ale pericolelor, ci din ce în ce mai des dau un răspuns pentru pericolele de securitate. Asta arată şi prezenţa domnului secretar general Mark Rutte, cu care ne vom întâlni împreună cu domnul preşedinte Dan, astăzi”, a spus preşedintele polonez.

El a menţionat că discuţiile cu Nicuşor Dan au vizat colaborarea celor două industrii de apărare. El a mulţumit în context pentru decizia României de a achiziţiona drone Warmate, adăugând că acestea vor spori interoperabilitatea în regiunea Flancului estic.

“Noi considerăm că nu trebuie să fim doar primitori de tehnologie, ci şi creatori, fabricanţi de tehnologie. Industriile noastre de apărare pot să contribuie la creşterea rezistenţei Europei faţă de pericole. Bineînţeles că este nevoie să simplificăm procedurile de colaborare şi să crească participarea statelor din regiune în programele de apărare. Şi ambele ţări sunt interesate de asta”, a afirmat preşedintele Poloniei.

Nawrocki a reamintit că în România sunt prezente aproape 2.000 de firme poloneze, care “se dezvoltă bine”, aspect important pentru relaţiile bilaterale.

De asemenea, Karol Nawrocki a exprimat susţinerea ţării sale pentru Republica Moldova, atât în ceea ce priveşte aspectul militar, cât şi instituţional. Polonia sprijină parcursul european al Moldovei, a precizat el.

“Polonia va sprijini toate ţările din Europa şi din întreaga lume care îşi doresc să îşi capete independenţa faţă de influenţa rusească. Asta este strategia noastră naţională, dar şi punctul meu de vedere, ca preşedinte al Poloniei. Acolo unde se caută independenţa de Federaţia Rusă, acolo se poate conta pe sprijinul Poloniei”, a spus el.

Karol Nawrocki a salutat participarea ţărilor scandinave la Summitul B9, precum şi a reprezentantului Statelor Unite. Relaţiile transatlantice cu Statele Unite reprezintă o garanţie a securităţii internaţionale, a punctat şeful statului polonez.

“Am vorbit despre securitatea în regiunea Mării Negre şi a Mării Baltice. Sunt interconectate aceste probleme, date fiind atacurile hibride ale Federaţiei Ruse. Avem experienţă: noi – în Marea Baltică, România – în Marea Neagră şi vom aprofunda acest schimb de experienţă în colaborarea noastră pentru securitatea polonezilor şi românilor”, a spus preşedintele Poloniei.

Nawrocki a reamintit că s-a întâlnit cu preşedintele Nicuşor Dan la Varşovia, în urmă cu două luni. El a menţionat că România este partener strategic al Poloniei şi că aceste contacte la cel mai înalt nivel sunt importante pentru securitatea celor două state, dar şi pentru dezvoltarea economică. 

Principalele declarații ale preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki

  • Mă bucur foarte mult că încep această vizită la București cu întâlnirea cu domnul Nicușor Dan.
  • Am continuat discuțiile începute acum două luni, în Polonia.
  • România este partener strategic al Poloniei și aceste contacte directe la cel mai înalt nivel sunt importante pentru securitate și dezvoltarea economică.
  • Polonia și România sunt fondatorii acestui format B9, un format care explică nevoia și diagnosticul pentru flancul estic și pentru politica Alianței Nord-Atlantice.
  • Din punctul de vedere al Poloniei și Inițiativa Celor Trei Mări e importantă.
  • Este important pentru că țările noastre își asumă cea mai mare responsabilitate pentru apărarea Europei. Față de Rusia, atât Polonia, în nord, cât și România, în sud, sunt acele cetăți de pe flancul estic al NATO.
  • Astăzi, Varșovia și Bucureștiul sunt cele mai importante centre de răspundere strategică ale NATO, de pe flancul de est.
  • Țările noastre dau un răspuns pentru pericolele de securitate. Asta arată și prezența domnului secretar general al NATO, Mark Rutte, cu care ne vom întâlni astăzi.
  • Noi considerăm că noi nu trebuie să fim doar primitori de tehnologie, ci și creatori, fabricanți de tehnologie. Industriile noastre de apărare pot contribui la creșterea rezistenței Europei față de pericole.
  • Este nevoie să simplificăm procedurile de colaborare și să crească participarea statelor din regiune în programele de apărare. Ambele țări sunt interesate de asta.
  • Toate colaborarea industriilor de apărare și de înarmare este bună pentru securitatea noastră.
  • În contextul Summitului Celor Trei Mări și a Forumului Economic am discutat despre colaborarea economică. Securitatea merge mână în mână cu dezvoltarea economică.
  • În România avem aproape 2000 de firme poloneze prezente.
  • Am discutat și despre situația din Moldova, despre sprijinul pentru această țară. Polonia sprijină parcursul european al Republicii Moldova.
  • Polonia va sprijini toate țările din Europa și din întreaga lume care doresc să-și capete independența față de influența Rusiei.
  • Am vorbit și despre subiectul polonezilor din Bucovina și soldații polonezi.
  • Astăzi vom avea întâlnire cu domnul secretar general al NATO, Mark Rutte.
  • Participarea țărilor scandinave la B9 și a reprezentantului SUA considerăm că sunt importante, pentru că sunt importante relațiile transaltantice cu SUA, ca o garanție a securității noastre.
  • Important, de asemenea, este că am vorbit despre securitatea în regiunea Mării Negre și Mării Baltice. Sunt interconectate aceste probleme, date fiind atacurile hibride ale Federației Ruse.
  • Vom aprofunda acest schimb de experiență.
  • Îi mulțumesc domnului președinte pentru întâlnirea de astăzi.

Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a fost primit, marţi, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Nicuşor Dan.

Miercuri, preşedintele Nicuşor Dan va găzdui, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al Ţărilor Nordice, la care va fi prezent şi Mark Rutte.

Evenimentul ce reuneşte şefi de stat din regiune va fi coprezidat de Nicuşor Dan şi Karol Nawrocki şi va avea tema generală “Delivering More for Transatlantic Security”, după cum a informat Administraţia Prezidenţială. 

Summitul B9. Șeful NATO și președintele Poloniei, la București. Rutte, întâmpinat la Cotroceni de N. Dan și K. Nawrocki

Au început să sosească în România oaspeți importanți care participă la summitul Formatului București 9. Preşedintele Poloniei, Karol Nawrocki, a fost primit la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan. Cei doi lideri vor coprezida reuniunea de mâine și în această seară participă la un dineu de lucru cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite