SUA au atacat depozitele de muniții din centrul Iranului. Teheranul respinge termenii de negociere ai SUA. Statele din Golf vor continuarea războiului
Donald Trump se dezlănţuie din nou împotriva aliaţilor europeni, pe care îi îndeamnă să-şi ia singuri petrolul din Strâmtoarea Ormuz. „Învăţaţi să luptați singuri”, le-a spus liderilor Franţei şi Marii Britanii, reproşându-le că nu s-au alăturat SUA în războiul din Iran. Liderul de la Casa Albă a scris aceste mesaje pe rețeaua sa socială, la doar câteva ore după ce regiunea centrala a Iranului, unde se afla instalațiile nucleare, a fost bombardată.
Pare un vulcan care erupe, dar sunt depozitele de muniții de la Isfahan din centrul Iranului, bombardate noaptea trecută de Statele Unite cu bombe anti-buncăr.
Pete Hegseth, șeful Pentagonului: Preşedintele Trump este dispus să încheie un acord şi termenii le sunt cunoscuţi. Dacă Iranul nu doreşte, atunci SUA vor continua cu o intensitate şi mai mare.
Din perspectiva noii conduceri de la Teheran, negocierile sunt doar un schimb de mesaje, iar termenii SUA sunt considerați inacceptabili.
Esmaeil Baghaei, purtător de cuvânt al Ministerului de Externe al Iranului: Materialele care ne-au fost transmise sub diverse titluri, cum ar fi planul în 15 puncte, includ în principal cerințe foarte excesive, nerealiste și nerezonabile. Întâlnirea pe care Pakistanul a avut-o cu țările vecine este un cadru pe care l-au stabilit singuri. Noi nu am participat la acest cadru.
Liderii statelor bogate din Golf, Arabia Saudită, Qatar și aliatul cheie al SUA, Iordania, s-au întâlnit la Jeddah, Arabia Saudită, pentru a discuta această criza.
Presa americană scrie că în spatele ușilor închise oficiali din țara gazdă, Emirate, Kuwit și Bahrein au spus că se opun terminării războiului din Iran înaintea unei schimbări semnificative în conducerea de la Teheran.
Pete Hegseth: Zilele următoare vor fi decisive. Iranul știe asta și aproape nimic nu poate face din punct de vedere militar în această privință. Da, vor lansa în continuare niște rachete, dar noi le vom doborî.
Dar Donald Trump este supărat pe aliații europeni pentru că nu au sprijinit operațiunea Furia epică și, înainte de mesajele sale furibunde la adresa Franței și Marii Britanii, șeful diplomației americane vorbea despre o regândire a NATO.
Marco Rubio, secretar de stat al SUA: Dar dacă NATO se rezumă doar la apărarea Europei dacă sunt atacați, dar ne refuză dreptul de a avea baze atunci când avem nevoie de ele, acesta nu este un aranjament prea bun. Este greu să rămânem implicați și să spunem că este bine pentru Statele Unite.
Pe de altă parte, premierul israelian, Benjamin Netanyahu, a declarat că nu vă „stabili un calendar” pentru momentul în care se va încheia războiul cu Iranul, precizând că Israelul şi-a atins „jumătate” dintre obiective.
În paralel cu frontul iranian, Israelul conduce operațiuni de anihilare a teroriștilor Hezbollah, milițiile șiite din sudul Libanului unde au loc ample operațiuni militare.

