SUA au „lansat bombe antibuncăr” asupra orașului Isfahan din Iran

Tot mai multe ţări din Golf reușesc să anihileze dronele și rachetele trimise dinspre Iran / Profimedia Images
31 March 2026, 09:11 (actualizat 31 March 2026, 09:13)

Un oficial american a declarat pentru The Wall Street Journal că armata a lovit un depozit mare de muniții din Isfahan cu bombe antibuncăr de 907 kg și că un număr mare de „muniții penetrante” au fost folosite în atac.

Informația a apărut după ce Trump a postat un videoclip fără explicaţii cu explozii uriașe din Isfahan.

Președintele Trump le-a spus consilierilor că este dispus să pună capăt campaniei împotriva Iranului chiar dacă Strâmtoarea Ormuz rămâne în mare parte închisă, au declarat oficiali ai administrației, amânând o operațiune complexă de redeschidere a acesteia pentru o dată ulterioară, a relatat The Wall Street Journal.

Luni, Trump a declarat pe rețelele de socializare că SUA vor distruge siturile energetice iraniene dacă discuțiile cu un „regim nou și mai rezonabil” nu se vor concretiza într-un acord și redeschiderea căii navigabile.

Secretarul Apărării, Pete Hegseth, și generalul Dan Caine, șeful Statului Major Interarme, vor susține o conferință de presă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite