SUA au „lansat bombe antibuncăr” asupra orașului Isfahan din Iran
Un oficial american a declarat pentru The Wall Street Journal că armata a lovit un depozit mare de muniții din Isfahan cu bombe antibuncăr de 907 kg și că un număr mare de „muniții penetrante” au fost folosite în atac.
Informația a apărut după ce Trump a postat un videoclip fără explicaţii cu explozii uriașe din Isfahan.
Witnesses have captured intense US-Israeli attacks on Isfahan, a city in Iran with a population of 2.3 million people, and home to the Badr military airbase. Huge explosions and fires have lit up the night sky. pic.twitter.com/Auqwv7oSgL
— Al Jazeera Breaking News (@AJENews) March 31, 2026
Președintele Trump le-a spus consilierilor că este dispus să pună capăt campaniei împotriva Iranului chiar dacă Strâmtoarea Ormuz rămâne în mare parte închisă, au declarat oficiali ai administrației, amânând o operațiune complexă de redeschidere a acesteia pentru o dată ulterioară, a relatat The Wall Street Journal.
Luni, Trump a declarat pe rețelele de socializare că SUA vor distruge siturile energetice iraniene dacă discuțiile cu un „regim nou și mai rezonabil” nu se vor concretiza într-un acord și redeschiderea căii navigabile.
Secretarul Apărării, Pete Hegseth, și generalul Dan Caine, șeful Statului Major Interarme, vor susține o conferință de presă.

