Armata israeliană susţine că este pregătită pentru alte câteva săptămâni de război cu Iranul: „Avem ţintele, muniţiile şi personalul pentru acest lucru”
Armata israeliană a transmis marţi că este pregătită să continue războiul cu Iranul timp de mai multe săptămâni, la doar câteva ore după ce premierul Benjamin Netanyahu a declarat că Israelul şi-a atins mai mult de jumătate din obiectivele militare împotriva Republicii Islamice, relatează AFP.
“Jumătate de drum a fost evident depăşită. Dar nu vreau să stabilesc un calendar”, a declarat premierul israelian marţi seară într-un interviu acordat postului de ştiri american conservator Newsmax, indicând că vorbeşte “în termeni de misiuni, şi nu neapărat în termeni de durată”.
Întrebat de un jurnalist despre poziţia armatei israeliene, purtătorul său de cuvânt internaţional, locotenent-colonelul Nadav Shoshani, a indicat că o continuare a operaţiunilor depinde de deciziile liderilor politici.
“Suntem pregătiţi să ne continuăm operaţiunile în următoarele săptămâni”, a afirmat el în timpul unei conferinţe de presă online. “Avem ţintele, muniţiile şi personalul pentru acest lucru. Liderii sunt cei care trebuie să decidă”, a adăugat purtătorul de cuvânt.
Orientul Mijlociu este cuprins de un război din 28 februarie, declanşat de atacuri aeriene comune americane şi israeliene împotriva Iranului, la care Teheranul a răspuns cu lovituri cu rachete şi drone care vizează Israelul şi mai multe ţări din regiune.
Preşedintele american Donald Trump a estimat iniţial că operaţiunile militare vor dura între patru şi şase săptămâni.
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat luni că războiul va dura mai degrabă “săptămâni” decât “luni”, exprimându-şi optimismul cu privire la posibilitatea de a lucra cu elemente din cadrul guvernului iranian. Sursa: Agerpres

