Iranul condamnă SUA în legătură cu reluarea testelor nucleare anunţată de preşedintele Trump. ”Un agresor înarmat nuclear reia testarea armelor atomice”
Iranul a condamnat ferm joi seară reluarea testelor nucleare de către SUA, anunţată de preşedintele Donald Trump, relatează vineri dpa.
“După ce şi-a redenumit ‘Departamentul Apărării’ în ‘Departamentul de Război’, un agresor înarmat nuclear reia testarea armelor atomice”, a scris joi seara pe reţeaua X ministrul de externe iranian, Abbas Araghchi.
“Anunţul reluării testelor nucleare este o decizie regresivă şi iresponsabilă şi o ameninţare serioasă la adresa păcii şi securităţii internaţionale”, a scris el.
Having rebranded its “Department of Defense” as the “Department of War”, a nuclear-armed bully is resuming testing of atomic weapons. The same bully has been demonizing Iran's peaceful nuclear program and threatening further strikes on our safeguarded nuclear facilities, all in… pic.twitter.com/ft4ZGWnFiw
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) October 30, 2025
Trump a scris joi pe platforma sa Truth Social că “în urma programelor de teste ale altor ţări, am ordonat Departamentului de Război să înceapă testarea armelor noastre nucleare pe picior de egalitate. Acest proces va începe imediat!”, a scris Trump, fără a specifica ce arme vor fi testate.
Ultimele teste de acest fel efectuate de SUA au avut loc în anii 1990.
Araghchi a declarat că membrii comunităţii internaţionale trebuie să se unească pentru a trage la răspundere SUA pentru “normalizarea proliferării unor astfel de arme odioase”.
Iranul este ţinta criticilor comunităţii internaţionale, în special din partea lui Trump, din cauza programului său nuclear controversat.
Teheranul insistă însă că proiectele sale nucleare sunt destinate exclusiv scopurilor paşnice.
Potrivit Teheranului, un program de arme nucleare nu se află pe agenda militară a ţării islamice din motive religioase.

