La zece ani de la tragedia din Colectiv, centrele pentru marii arși din România rămân promisiuni neonorate la timp. Lucrările sunt în desfășurare în mai multe orașe din țară

30 October 2025, 20:14 (actualizat 30 October 2025, 20:16)

35 dintre răniții de la Colectiv au fost trimiși la clinici din străinătate, șase dintre aceștia au murit. Una dintre promisiunile de atunci a fost că și România va avea centre pentru marii arși, la fel ca în Austria, Franța, Olanda, Belgia sau Israel. Doar că au trecut 10 ani și încă nu au fost finalizate. La Timișoara, Târgu Mureș și București, lucrările sunt în desfășurare, în stadii diferite de realizare, de la 45 la sută în Capitală, până la 85% în vestul țării.

Producătorul și regizorul Mihai Grecea era în Colectiv în seara de 30 octombrie 2015. Filma alături de câțiva colegi concertul trupei Goodbye to Gravity. În momentul focului, a reușit să iasă viu din îmbulzeală, dar cu răni grave și cu plămânii afectați. Acum, după 10 ani, încă se întreabă de ce alții pot să-și îngrijească marii arși, iar România nu.

Mihai Grecea, supraviețuitor al incendiului din Colectiv: Problema este la personalul secundar, nu sunt suficienți asistenți și infirmieri care să fie specializați în așa ceva, pentru că de ce reușesc străinii să trateze arsura și noi nu reușim? E adevărat, au spitale conforme, au spitale foarte bune și sunt spitale proiectate special pentru a putea îngriji arsura. E militărie, protocoalele sunt protocoale, se respectă. Dacă ai nevoie de consumabile, le ai, nu există, îți faci compromisuri, pentru că omori pacientul, îl chinuiești. În România lucrurile nu stau așa. Din păcate.

Trei centre pentru marii arși ar fi trebuit să fie gata. Niciunul nu e funcțional. Cel mai avansat dintre proiecte este la Timișoara, unde lucrările se apropie de finalizare.

Centrul va avea 6 paturi pentru mari arși, încă șase pentru arși intermediari și post-critici și cinci pentru microchirurgie și chirurgie reconstructivă, o secție ATI cu 27 de locuri, precum și un bloc operator modern, cu 25 de săli de operație. Tot aici va funcționa și Unitatea de Primiri Urgențe. Investiția se ridică la 66 de milioane de euro, finanțare asigurată printr-un proiect derulat de Ministerul Sănătății, în parteneriat cu Banca Mondială și Consiliul Județean Timiș.

Andreea Rață, director medical, Spitalul de Urgență Timișoara: Dotarea e de la zero a clădirii și vor fi echipamente achiziționate prin Ministerul Sănătății și Banca Mondială. Și o parte, nu foarte multe, vor fi aduse din Casa Austria. Vom avea 17 paturi pentru mari arși, 6 rezerve de mari arși, 6 rezerve de pacient post-critic și 5 paturi de microchirurgie și chirurgie reconstructivă. E o capacitate bună și, când va fi funcțional, va acoperi toată România.

Colectiv, zece ani: pericolul amneziei istorice și groaza unei noi tragedii. Lecția pe care România nu a învățat-o

Primii care au așteptat schimbări au fost cei direct implicați, pe de-o parte, supraviețuitorii tragediei, pe de cealaltă parte, părinții tinerilor care au murit în urma incendiului din clubul Colectiv. Li s-au alăturat societatea civilă și cetățenii sătui de corupție, incompetență și minciună. Toți au sperat într-o resetare care să ajungă până în măduva societății și își dau seama că au fost naivi. Au trecut 10 ani. România nu are astăzi niciun centru pentru marii arși. Și încă nu i-a condamnat pe toți cei vinovați de tragedia din Clubul Colectiv.

Și la Târgu Mureș lucrările la Centrul pentru Arși au mai avansat. Clădirea, cu o suprafață de aproape 25.000 de metri pătrați, se află în incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență. Va avea 7 niveluri, cu 25 de săli de operații distribuite pe două etaje, o secție de terapie intensivă și paturi atât pentru cazuri critice, cât și pentru cele mai puțin severe. Investiția se ridică la peste 300 de milioane de lei și este asigurată de Ministerul Sănătății, prin Banca Mondială.

Florin Crăciun, manager, Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș: Pe lângă cele 15 paturi de arși are și ATI cu 57 de paturi și bloc operator cu 25 de săli de operație. Urmează procedurile birocratice de aprobare a structurii, de modificare a statului de funcții, ca să putem începe recrutarea de personal și instruirea lui, ca atunci când suntem gata tehnic cu clădirea, să și începem.

Un centru care va trata copiii cu arsuri grave este în construcție în București, la Spitalul de Urgență „Grigore Alexandrescu”. Va avea 10 paturi pentru pacienți critici, 14 paturi pentru terapie intermediară și 10 pentru microchirurgie. Dar în Capitală mai este o restanță, la Spitalul Floreasca.

Alexandru Rogobete,  ministrul Sănătății: La Floreasca a fost depusă la Ministerul Sănătății documentația tehnică pentru reabilitarea unității de arși, cu reducerea numărului de paturi de la 6 la 4, pentru a respecta normativele. Ea va rămâne unitate funcțională de arși. Practic, după 10 ani de Colectiv, putem discuta, după zeci și sute de promisiuni, despre lucruri concrete.

Mihai Grecea, supraviețuitor al incendiului din Colectiv: Arsura și îngrijirea arsurilor este un domeniu strategic pentru orice țară normală la cap. Uitați-vă ce se întâmplă, accidente, avem războaie în preajma noastră. Doamne ferește să se extindă ceva.

Spitalele din România au în jur de 20 de paturi în unități pentru arși, care pot îngriji pacienți cu arsuri medii. Pentru că nu există niciun centru pentru marii arși, pacienții pot fi transferați în străinătate.

Solistul Andrei Găluț, singurul supraviețuitor al trupei Goodbye to Gravity, prima apariție publică

Viața a învins după Colectiv. La 10 ani de la tragedia care a cutremurat România, cu traume greu de descris în cuvinte, solistul Andrei Găluț, singurul din trupa Goodbye to Gravity care a supraviețuit, a avut puterea să-și transmită mesajul într-un proiect impresionant, lansat azi, după o lungă tăcere. Și l-a dedicat victimelor tragediilor care au marcat România în ultimul deceniu.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă