Iranul își susține dreptul de a percepe taxe pentru Strâmtoarea Ormuz
Iranul îşi susţine dreptul de a controla transportul maritim prin Strâmtoarea Ormuz, după ce joi Statele Unite şi şase state arabe din Orientul Mijlociu au respins insistenţa Teheranului dea percepe taxe vaselor care traversează strâmtoarea.
Ministerul iranian de Externe a declarat: „Traversarea în siguranță a Strâmtorii Ormuz prin aranjamente ambigue, rute paralele sau luarea deciziilor în afara considerațiilor Iranului, în calitate de stat riveran, nu poate fi garantată”.
Televiziunea de stat de la Teheran a transmis că trei petroliere au fost întoarse din drum în Strâmtoarea Ormuz de Gărzile revoluţionare Islamice pentru „trecere neautorizată”.
Organizaţia maritimă internaţională a ONU a suspendat operaţiunile de evacuare a mii de marinari blocaţi pe navele din Golf de aproape 4 luni, după ce un vas comercial a fost lovit de o dronă.
Deşi Teheranul nu şi-a asumat responsabilitatea, oficiali americani au declarat presei internaţionale că a fost vorma de un atac iranian.

