Președintele Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. PNL și-a schimbat poziția. Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate

26 iunie 2026, 19:32 (actualizat 26 iunie 2026, 20:31)

Președintele Nicușor Dan a anunțat vineri seara, după negocierile pe care le-a avut la Palatul Cotroceni cu PSD, PNL, USR și UDMR, că s-a ajuns din nou la blocaj politic.

Președintele a transmis că formula care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare era guvern minoritar PSD, dar PNL, care atunci se angajase să voteze un astfel de guvern, între timp s-a răzgândit.

Am revenit la blocajul politic pe care marți îl credeam depășit. În baza pozițiilor partidelor de la consultări, a existat o singură formulă care părea că va întruni sprijinul unei majorități parlamentare: guvern minoritar PSD. Marți, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiționări față de programul de guvernare. De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” – a transmis șeful statului.

Președintele subliniază că este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate și le-a cerut să revină la dialog. Nicușor Dan a atras atenția că România are nevoie de un guvern cu puteri depline.

Este responsabilitatea partidelor să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. Le cer în continuare să revină la dialog. România are nevoie de un guvern cu puteri depline” – a scris președintele pe rețelele sociale.

PNL, USR și UDMR au anunțat, vineri, că îl susțin pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru. Cele trei partide au propus formarea unui guvern minoritar, după aproape două luni de criză politică. Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat că Biroul Permanent Național al partidului a votat susținerea lui Mureșan.

În replică, PSD a acuzat PNL, USR și UDMR că prelungesc criza politică prin susținerea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier, în lipsa unei majorități parlamentare clare. Social-democrații susțin că noua propunere riscă să întârzie instalarea unui Guvern cu puteri depline, într-un moment în care România are de îndeplinit jaloane din PNRR și se află sub presiunea agențiilor de rating.

Președintele voia guvern până marți

Președintele Nicușor Dan a declarat joi seara, în Polonia, că ar fi bine să avem un guvern până marți, când începe vacanța parlamentară. Șeful statului a mai spus că, din declarațiile politice făcute de liderii partidelor, se preconiza soluția unui guvern minoritar, susținut de o majoritate parlamentară.

Nicușor Dan a susținut joi o conferință de presă în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară. Președintele și-a scurtat vizita în Polonia și s-a întors mai devreme în țară, unde azi avea programate discuții cu liderii partidelor parlamentare pentru a găsi soluții pentru ieșirea din criza politică.

Sâmbătă, preşedintele se întoarce în Polonia, pentru a participa, la Jurata, la o reuniune găzduită de omologul său, Karol Nawrocki, alături de preşedinţii Estoniei, Letoniei şi Lituaniei, Alar Karis, Edgars Rinkevics şi Gitanas Nauseda.

Luni, al doilea premier desemnat de Nicușor Dan, Adrian Veștea, a pierdut votul de învestire din plenul Parlamentului cu 189 de voturi pentru și 23 contra. AUR și UDMR au părăsit sala în momentul votului.

Anterior, în aceeași zi, Veștea a avut discuții cu liderul AUR, George Simion, o premieră în politica românească. Despre această întâlnire, șeful statului a afirmat joi seara că ar fi fost dincolo de atributul său constituţional să intervină.

 “În respectiva zi, această informaţie era cunoscută de multă lume, dar ar fi fost dincolo de atributul meu constituţional să intervin”, a arătat președintele Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite