Cel mai modern centru din România pentru tratamentul pacienților cu arsuri grave este aproape gata, la Timișoara

7 April 2026, 20:25 (actualizat 7 April 2026, 20:26)

La Timișoara va funcționa primul spital pentru mari arși. Clădirea este gata, iar acum urmează dotarea cu echipamente și alocarea medicilor. Alte două centre sunt în construcție la Târgu Mureș și București. În fiecare an, în România sunt în jur de 1.500 de pacienți cu arsuri severe. Ei nu pot fi tratați în spitalele existente și mulți ajung să fie transferați în străinătate.

Timișoara a reușit să finalizeze construcția noului centru de mari arși, care va fi conectat de spitalul județean de urgență. Clădirea va avea 17 paturi pentru pacienți cu diferite grade de arsuri, o secție ATI cu 27 de paturi și un bloc operator cu 25 de săli de operație

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Licitația pentru echipamente este în desfășurare. Mă aștept ca în vară să fie autorizarea. Va avea nevoie de testarea echipamentelor și apoi va putea avea loc introducerea pacienților.

Pacienții cu arsuri grave, pe mai mult de 25% din suprafața corpului, au nevoie de măsuri deosebite de îngrijire. Trebuie să fie singuri în salon și izolați complet de mediul exterior pentru a reduce riscul unor infecții.

Dorel Săndesc, manager, Spitalul Județean Timișoara: Este un proiect major, care va conecta tot ce există aici. Vom avea un efectiv un pentagon medical, un centru foarte modern.

Și la spitalul pentru mari arși din Târgu Mureș lucrările sunt avansate. Centrul ar urma să devină operațional tot până la sfârșitul acestui an. Este, însă, în întârziere, spitalul din Capitală pentru copii cu arsuri. Construcția e doar la jumătate.

Toate cele trei spitale au fost promise de autorități după incendiul de la clubul Colectiv din 2015, dar proiectele au început abia acum trei ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite