EXCLUSIV Mihai Grecea, supraviețuitor Colectiv: ”Trăim într-o țară care e ca un butoi cu pulbere care poate exploda”

Au trecut zece ani. Zece ani de când flăcările dintr-un club bucureștean au mistuit nu doar vieți tinere, ci și ultima iluzie că România e un loc sigur. Zece ani de când un strigăt s-a ridicat din fum - „Corupția ucide" - și a cutremurat o țară întreagă. Dar fumul s-a risipit, iar în tăcerea care a urmat, prea puține s-au schimbat. Astăzi, mai mult ca oricând, ne întoarcem la acea noapte nu doar ca să plângem din nou, ci ca să înțelegem. Ce am învățat în tot acest timp? Cum s-a schimbat statul care trebuia să ne protejeze? Și mai ales - ce am făcut noi, ca societate, cu lecția primită în cel mai dureros mod posibil? Iar dacă tragedia din 2015 ne-a făcut să avem o voce, să ne ridicăm, să ne revoltăm, astăzi ne întrebăm unde s-a pierdut acea voce? Pentru că nu avem voie să uităm. Urmăriți un interviu realizat de Ilinca Nazarie, jurnalist TVR, cu Mihai Grecea, unul dintre supraviețuitorii Colectiv.

La zece ani de la tragedia din Colectiv, centrele pentru marii arși din România rămân promisiuni neonorate la timp

35 dintre răniții de la Colectiv au fost trimiși la clinici din străinătate, șase dintre aceștia au murit. Una dintre promisiunile de atunci a fost că și România va avea centre pentru marii arși, la fel ca în Austria, Franța, Olanda, Belgia sau Israel. Doar că au trecut 10 ani și încă nu au fost finalizate. La Timișoara, Târgu Mureș și București, lucrările sunt în desfășurare, în stadii diferite de realizare, de la 45 la sută în Capitală, până la 85% în vestul țării.

Colectiv, zece ani: pericolul amneziei istorice și groaza unei noi tragedii. Lecția pe care România nu a învățat-o

Primii care au așteptat schimbări au fost cei direct implicați, pe de-o parte, supraviețuitorii tragediei, pe de cealaltă parte, părinții tinerilor care au murit în urma incendiului din clubul Colectiv. Li s-au alăturat societatea civilă și cetățenii sătui de corupție, incompetență și minciună. Toți au sperat într-o resetare care să ajungă până în măduva societății și își dau seama că au fost naivi. Au trecut 10 ani. România nu are astăzi niciun centru pentru marii arși. Și încă nu i-a condamnat pe toți cei vinovați de tragedia din Clubul Colectiv.

Supraviețuitorii și familiile victimelor incendiului din Colectiv retrăiesc tragedia după un deceniu

De un deceniu, familiile celor 65 de tineri morți după incendiul din Colectiv aprind lumânări, prietenii aduc flori și toți își amintesc de promisiuni făcute doar pentru o zi. În timp ce victimele supraviețuitoare și urmașii celor care au pierit sunt puși prin instanțe. Și azi, troița din fața fostului club din București s-a luminat. Cu lumânări și cu speranța că, până la urmă, se va face dreptate.

Şapte ani de la tragedia Colectiv, în care au murit 65 de tineri. "Au zis că au de toate, este tratat ca și în afară. Băiatul meu a învățat, și-a creat un viitor și, când credea că e mai bine, corupția și bacteriile l-au ucis"

30 octombrie va rămâne în memoria românilor ca data celei mai mari tragedii din istoria recentă. Se împlinesc 7 ani de la incendiul din Clubul Colectiv, în care au murit 65 de oameni, iar 146 au fost răniţi. Nu ne-am învăţat însă lecţiile nici după 7 ani, susţin într-un glas supravieţuitorii, familiile victimelor şi societatea civilă. Alte vieţi au pierit, între timp, în incendii cauzate de neglijenţă şi nici acum nu avem centre de tratament pentru marii arşi. Şi tot de 7 ani a fost nevoie pentru ca justiţia să dea primele condamnări definitive în dosarul Colectiv. Un marş emoţionant a fost organizat în această seară, în Capitală, în memoria tinerilor care au pierit în incendiul din Colectiv. Portretele lor au fost purtate din faţa clubului până la Parchetul General, unde vor rămâne trei zile.

Ultima Oră

Cele mai citite