Cazul tinerei moarte după ce a născut. Ministrul Sănătății: Directorul DSP a fost demis, blocul operator și secția de ATI – închise. Concluziile, la Parchetul General şi DNA
Spitalul din Constanța unde, la începutul lunii octombrie, a murit o tânără după ce a născut, funcționa improvizat, în condiții improprii, a transmis miercuri ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, după ce a prezentat concluziile rapoartelor Corpului de Control al MS și al Direcției Sanitare de Stat.
Este gata raportul Corpului de control și al Inspecției Sanitare privind moartea unei femei care a născut într-un spital privat din Constanța. Ministrul Sănătății a prezentat concluziile acestuia:
Concluzii: unitatea sanitară funcționează improvizat, în condiții improprii, nu este respectată legislația în vigoare. DSP Constanța a acordat aviz de funcționare din 2009, în afara legii. Practic, este o acțiune care are o tentă penală, motiv pentru care raportul Corpului de Control și cel al Direcției Sanitare de Stat au fost trimise Parchetului. Directorul executiv al DSP Constanța va fi demis începând de azi. A fost retrasă autorizația de funcționare pentru blocul operator și pentru secția de ATI. Și au fost date amenzi de peste 60.000 de lei.
”Am înaintat Parchetului General şi DNA concluziile rapoartelor în cazul de la Constanţa”
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a declarat miercuri că a înaintat Parchetului General şi Direcţiei Naţionale Anticorupţie concluziile rapoartelor formulate de Corpul de Control şi Inspecţia Sanitară de Stat în cazul clinicii private din Constanţa unde o tânără a murit după ce a născut.
“Concluziile raportului Corpului de Control şi concluziile raportului Inspecţiei Sanitare de Stat arată toate un singur lucru: unitatea sanitară funcţionează improvizat, în condiţii improprii, nu este respectată legislaţia în vigoare şi, mai grav decât atât, Direcţia de Sănătate Publică din Constanţa a avizat această unitatea sanitară şi a acordat avizul de funcţionare din anul 2009 şi până în anul 2025 în afara legii, cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare. Practic, din punctul meu de vedere, este o acţiune care are o tentă penală, motiv pentru care atât raportul Corpului de Control, cât şi raportul Inspecţiei Sanitare de Stat au fost transmise Parchetului General şi Direcţiei Naţionale Anticorupţie”, a afirmat Rogobete într-o conferinţă de presă.
Ministrul a precizat că l-a demis pe directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică din Constanţa şi la nivelul unităţii sanitare a fost retrasă autorizaţia de funcţionare pentru blocul operator şi pentru secţia de terapie intensivă până la intrarea în legalitate, conform legislaţiei în vigoare.
“Secţia ATI nu respectă normele legale de funcţionare, nu respectă nici ordinul 914 privind normele şi condiţiile, nici ordinul 1.500, nici un ordin şi nici o reglementare, de fapt, de funcţionare. Nu mă pronunţ cu privire la activitatea medicală, nu mă pronunţ cu privire la o posibilă culpă medicală, în momentul de faţă există o anchetă a Colegiului Medicilor care analizează foile pacienţilor ca terapeutică şi sigur că vor veni cu un răspuns dacă există sau nu o situaţie de malpraxis. Însă, din punct de vedere administrativ, ca ministru al Sănătăţii, nu pot tolera ca acest lucru să continue la infinit. Directorul executiv al Direcţiei de Sănătate Publică din Constanţa va fi demis începând cu data de astăzi. La nivelul unităţii sanitare a fost retrasă autorizaţia de funcţionare pentru blocul operator şi pe secţia de terapie intensivă până la intrarea în legalitate, conform legislaţiei în vigoare şi au fost aplicate amenzi contravenţionale de peste 60.000 lei la nivelul unităţii sanitare şi cele două rapoarte au fost transmise Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi Parchetului General“, a spus Alexandru Rogobete.
El a menţionat că, “din cunoştinţele sale“, au mai existat în trecut astfel de situaţii şi există inclusiv “informaţia validată” că această clinică şi-ar fi schimbat denumirea după un astfel de incident petrecut în urmă cu câţiva ani.
Rogobete a adăugat că a fost creat un grup de lucru în vederea realizării unei platforme digitale cu ajutorul căreia să se verifice modul în care direcţiile de sănătate publică avizează funcţionarea unităţilor medicale.
“La nivelul Ministerului Sănătăţii în ultima săptămână s-a creat un grup de lucru împreună cu colegii de la Corpul de Control şi de la Inspecţia Sanitară de Stat în parteneriat cu Serviciul de Telecomunicaţii Speciale pentru a realiza o platformă digitală pentru controlul modului în care sunt autorizate aceste unităţi sanitare, pentru a verifica într-un sistem digital modul în care direcţiile de sănătate publică avizează funcţionarea unităţilor sanitare, în general. Practic, vorbim de o platformă digitală în care fiecare document necesar pentru obţinerea avizului va fi încărcat de către direcţia de sănătate publică iar colegii de la Inspecţia Sanitară de stat şi de la Corpul de Control din Ministerul Sănătăţii vor valida sau nu acest mod de aviz”, a explicat Rogobete.
Acesta a reamintit că în ultimele trei luni ale mandatului său s-au înregistrat trei situaţii în care avizul sanitar de funcţionare a fost emis de către direcţiile de sănătate publică în mod “ilegal”.
“Din păcate, cred că în ultimele trei luni de mandat este a treia situaţie în care identificăm un aviz sanitar de funcţionare emis de către Direcţia de Sănătate Publică în mod ilegal. (…) Este strigător la cer, aş putea spune, şi fac un apel public la toate direcţiile de sănătate publică: nu mai avizaţi unităţi sanitare publice sau private dacă nu respectă normativul, pentru că mor oameni”, a transmis ministrul Alexandru Rogobete.
O tânără în vârstă de 29 de ani a murit la începutul lunii octombrie la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa, în urma complicaţiilor apărute după ce a născut la o clinică privată, poliţiştii deschizând un dosar penal în acest caz.
Spitalul „Armonia Hospital” din Constanța, unde o pacientă a murit la începutul lunii octombrie după ce a născut, a transmis un punct de vedere:

Declarațiile ministrului Sănătății Alexandru Rogobete pot fi urmărite aici:
-Constatări privind autorizarea unității sanitare: Unitatea sanitară funcționează într-un imobil format din demisol, parter și 3 etaje care are ca destinație hotel. Primăria Constanța autorizează executarea lucrărilor de construcție și de schimbare a destinației din hotel în spital, prin Autorizația de construire nr.712 /29/07/2024. În concluzie din anul 2009 până în anul 2025 – a funcționat cu ASF de spital (nerespectându-se codul CAEN 8610) deși destinația clădirii era de hotel (inclusiv spațiile de spitalizare sunt mici – camere de hotel).
-avizul de funcționare de la DSP prevedea un număr de 3 paturi de ATI, la fața locului au fost găsite 4 paturi. Nu s-a respectat avizul DSP și ordinul MS privitor la spațiile de terapie intensivă.
-din documentele respective nu se poate afla din ce categorie fac parte paturile de la ATI. Nu înțeleg cum a putut fi emis un aviz sanitar de funcționare din 2009 până în 2025 pentru o unitate sanitară care nu respectă nimic. În funcție de categoria la care este încadrat patul de ATI, necesarul de echipamente, consumabile și infrastructura umană este diferită.
-nici dimensiunile sălii de operație nu respectă normativele. Nu respectă înălțimea, are jaluzele – contrar normativelor, nu se respectă umiditatea.
-nu există filtru, echipamente pentru bolnavi care determină anumiți biomarkeri – de exemplu hemoleucograma – nu există în sala de operație. Spațiile nu sunt organizate într-un flux medical. Autoclavul identificat nu era funcțional la data controlului.
-este necesară o unitate de transfuzie sanguină, pentru situații de acest gen, pentru o eventuală hemoragie. Unitatea deține unitatea de transfuzie, dar produsele de plasmă și sânge sunt depozitate total necorespunzător. Pentru controlul biologic – este un contract cu un laborator dar nu este acreditat – deci rezultatele nu pot fi validate.
-Produsele dezinfectante au fost găsite expirate din 2025.
-nici protocolul pentru dezinfecția suprafețelor nu este respectat.
-unitatea nu deține autorizare pentru produsele biocide pe care le deține.

Concluzii: unitatea sanitară funcționează improvizat, în condiții improprii, nu este respectată legislația în vigoare. DSP Constanța a acordat aviz de funcționare din 2009, în afara legii. Practic, este o acțiune care are o tentă penală, motiv pentru care raportul Corpului de Control și cel al Direcției Sanitare de Stat au fost trimise Parchetului. Directorul executiv al DSP Constanța va fi demis începând de azi. A fost retrasă autorizația de funcționare pentru blocul operator și pentru secția de ATI. Și au fost date amenzi de peste 60.000 de lei.
Ministrul Sănătății anunță că analiza scoate la iveală multe nereguli.
„Am găsit avize emise din pix, proceduri ignorate și decizii dictate de profit, nu de responsabilitate”, a scris Alexandru Rogobete pe Facebook.
Ministrul a precizat că va detalia concluziile verificărilor într-o conferință de presă programată azi, la 14.30.
Un dosar penal a fost deschis după ce o tânără de 29 de ani a murit, în urma unor complicații apărute imediat după ce a născut la o clinică privată. Starea ei s-a agravat, femeia a fost dusă la Spitalul Clinic Județean de Urgență, dar medicii nu au reușit să o salveze.

