Armonia Hospital, după acuzațiile ministrului Sănătății: Aspectele semnalate vizează exclusiv elemente de natură administrativă și tehnică
Spitalul “Armonia Hospital” din Constanța, unde o pacientă a murit la începutul lunii octombrie după ce a născut, a transmis un punct de vedere după conferința ministrului Sănătății de miercuri. Alexandru Rogobete a decis suspendarea activității în blocul operator al clinicii și în secția de Terapie Intensivă, după cele semnalate în rapoartele făcute de Corpul de Control al Ministerului Sănătății și de Direcția Sanitară de Stat.
Iată punctul de vedere al spitalului Armonia Hospital din Constanța:
“În urma raportului transmis de Ministerul Sănătății, dorim să precizăm că aspectele semnalate vizează exclusiv elemente de natură administrativă și tehnică, inclusiv cele aferente contractelor externalizate, și se află deja în curs de remediere.
Echipa noastră a demarat toate măsurile necesare pentru actualizarea și optimizarea procedurilor interne identificate, în deplină conformitate cu recomandările Ministerului Sănătății.
Menționăm că activitatea Armonia Hospital se desfășoară în continuare în limitele permise de reglementările în vigoare, asigurând continuitatea serviciilor medicale, astfel încât pacienții să poată beneficia fără întreruperi de serviciile noastre.
Armonia Hospital își reafirmă angajamentul pentru respectarea legislației în vigoare și menținerea celor mai înalte standarde profesionale în toate aspectele activității sale”.

