Ministrul sănătății, Alexandru Rogobete: Continuăm investițiile prin PNRR care transformă sistemul de sănătate din România

27 iunie 2025, 16:41

Investițiile prin PNRR continuă în sistemul de sănătate din România, a declarat, vineri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. Vor fi finanțate proiecte pentru reducerea infecțiilor nosocomiale, modernizarea secțiilor ATI pentru nou-născuți și construcția de spitale noi.

„Continuăm investițiile prin PNRR care transformă sistemul de sănătate din România.

Săptămâna aceasta am aprobat plăți de peste 200 de milioane lei, iar în iulie urmează alte 500 de milioane. Finanțăm proiecte pentru reducerea infecțiilor nosocomiale, modernizarea secțiilor ATI pentru nou-născuți și construcția de spitale noi.

Săptămâna viitoare voi avea întâlniri de lucru cu antreprenorii și beneficiarii implicați în proiectele de construcție a noilor spitale, pentru a identifica împreună soluții concrete de accelerare a investițiilor. Este esențial să depășim blocajele birocratice și să avansăm rapid cu aceste proiecte care vor schimba în bine fața sistemului medical.

Susținem reforme care cresc siguranța și calitatea îngrijirii medicale. Ca ministru al Sănătății, militez ca niciun bolnav cronic să nu sufere și să nu-i fie afectate veniturile. Sănătatea e un drept, nu un privilegiu„, a scris ministrul Alexandru Rogobete pe pagina sa de Facebook.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite