Trump mulțumește Iranului pentru că a anunțat SUA înainte să atace baza militară americană din Qatar. „NICIUN american nu a fost rănit și abia dacă s-au produs pagube”
Președintele american Donald Trump a declarat luni că Iranul a anunțat Statele Unite înainte de a lansa o salvă de rachete asupra bazei militare americane Al Udeid din Qatar, ceea ce, potrivit republicanului, a făcut posibil ca nicio viață să nu fie pierdută. Trump a mulțumit Iranului pentru acest gesst, într-un mesaj pe rețeaua sa socială.
Președintele Donald Trump a mulțumit luni Iranului pentru că a avertizat din timp SUA, după ce Teheranul a atacat o bază aeriană americană din Qatar. Liderul de la Casa Albă a adăugat că și-ar dori ca Teheranul să „continue spre Pace și Armonie în Regiune, iar eu voi încuraja cu entuziasm Israelul să facă la fel.”
„NICIUN american nu a fost rănit și abia dacă s-au produs pagube” în atacul cu rachete al Iranului, a adăugat Trump.

„Cel mai important este că și-au scos totul din ‘sistem’ și, sperăm, nu va mai exista URĂ. Vreau să mulțumesc Iranului pentru că ne-a oferit un avertisment timpuriu, ceea ce a făcut posibil ca nicio viață să nu fie pierdută și nimeni să nu fie rănit,” a scris președintele într-o postare pe Truth Social.
Trump a mai remarcat că Iranul “a răspuns oficial la distrugerea de către noi a facilităților lor nucleare cu o reacție foarte slabă”. “Au fost lansate 14 rachete – 13 au fost doborâte, iar una a fost ‘lăsată în pace’, pentru că se îndrepta într-o direcție care nu presupunea nicio amenințare”, a explicat el.
Într-o a doua postare pe Truth Social, Trump i-a mulțumit emirului Qatarului pentru „tot ce a făcut în căutarea Păcii pentru Regiune.”
Într-o a treia, președintele american a scris: „FELICITĂRI LUME, ESTE TIMPUL PĂCII!”
Iranul a lansat luni o operațiune împotriva unei baze americane din Qatar, cea mai mare din regiunea Orientului Mijlociu. Iranienii au lansat mai multe rachete cu rază de acțiune scurtă și medie. Nu s-au înregistrat victime ori pagube materiale.
Atacul american asupra siturilor nucleare iraniene a declanşat reacţia dură a Teheranului. Republica islamică a lovit Israelul şi a lansat ameninţări la adresa americanilor.
Regimul iranian dorește ca Statele Unite „să plătească direct pentru război,” declarase un oficial iranian de rang înalt pentru CNN. Atacurile americane asupra a trei situri nucleare iraniene a stârnit un val de sentimente antiamericane în Iran, mulți cerând represalii.

