Trump mulțumește Iranului pentru că a anunțat SUA înainte să atace baza militară americană din Qatar. „NICIUN american nu a fost rănit și abia dacă s-au produs pagube”

Donald Trump și Ayatollahul Ali Khamenei/Profimedia Images
24 June 2025, 00:01

Președintele american Donald Trump a declarat luni că Iranul a anunțat Statele Unite înainte de a lansa o salvă de rachete asupra bazei militare americane Al Udeid din Qatar, ceea ce, potrivit republicanului, a făcut posibil ca nicio viață să nu fie pierdută. Trump a mulțumit Iranului pentru acest gesst, într-un mesaj pe rețeaua sa socială.

Președintele Donald Trump a mulțumit luni Iranului pentru că a avertizat din timp SUA, după ce Teheranul a atacat o bază aeriană americană din Qatar. Liderul de la Casa Albă a adăugat că și-ar dori ca Teheranul să „continue spre Pace și Armonie în Regiune, iar eu voi încuraja cu entuziasm Israelul să facă la fel.”

NICIUN american nu a fost rănit și abia dacă s-au produs pagube” în atacul cu rachete al Iranului, a adăugat Trump.

„Cel mai important este că și-au scos totul din ‘sistem’ și, sperăm, nu va mai exista URĂ. Vreau să mulțumesc Iranului pentru că ne-a oferit un avertisment timpuriu, ceea ce a făcut posibil ca nicio viață să nu fie pierdută și nimeni să nu fie rănit,” a scris președintele într-o postare pe Truth Social.

Trump a mai remarcat că Iranul “a răspuns oficial la distrugerea de către noi a facilităților lor nucleare cu o reacție foarte slabă”. “Au fost lansate 14 rachete – 13 au fost doborâte, iar una a fost ‘lăsată în pace’, pentru că se îndrepta într-o direcție care nu presupunea nicio amenințare”, a explicat el.

Într-o a doua postare pe Truth Social, Trump i-a mulțumit emirului Qatarului pentru „tot ce a făcut în căutarea Păcii pentru Regiune.”

Iranul a atacat o bază americană din Qatar, cea mai mare din Orient. Pentagonul anunţă că nu sunt victime

Statele Unite urmăresc mai multe rachete lansate din Iran către instalații militare americane din Qatar și Irak, potrivit a doi oficiali familiarizați cu situația, citați de CNN. Secretarul Apărării, Pete Hegseth, și șeful Statului Major Interarme, Dan Caine, se află în Sala de Criză (Situation Room), potrivit unui oficial de la Casa Albă.

Într-o a treia, președintele american a scris: „FELICITĂRI LUME, ESTE TIMPUL PĂCII!”

Iranul a lansat luni o operațiune împotriva unei baze americane din Qatar, cea mai mare din regiunea Orientului Mijlociu. Iranienii au lansat mai multe rachete cu rază de acțiune scurtă și medie. Nu s-au înregistrat victime ori pagube materiale. 

Atacul american asupra siturilor nucleare iraniene a declanşat reacţia dură a Teheranului. Republica islamică a lovit Israelul şi a lansat ameninţări la adresa americanilor.

Regimul iranian dorește ca Statele Unite „să plătească direct pentru război,” declarase un oficial iranian de rang înalt pentru CNN. Atacurile americane asupra a trei situri nucleare iraniene a stârnit un val de sentimente antiamericane în Iran, mulți cerând represalii.

CITIȚI ȘI: Fordow, Natanz și Isfahan, țintele nucleare lovite de SUA, un „spectaculos succes militar”. „America a devenit de nedepășit”. Filmul evenimentelor. „Întâi vine forţa, apoi pacea”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite