Fordow, Natanz și Isfahan, țintele nucleare lovite de SUA, un “spectaculos succes militar”. “America a devenit de nedepășit”. Filmul evenimentelor. “Întâi vine forţa, apoi pacea”
“De 40 de ani, Iranul scandează ‘moarte Americii, moarte Israelului’. Ne-au ucis oamenii, ni i-au mutilat cu dispozitive improvizate, era specialitatea lor. Am pierdut peste o mie de oameni și sute de mii în Orientul Mijlociu și în întreaga lume ca rezultat direct al urii lor”, a declarat președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, după ce bombardiere strategice B2 au lansat atacuri la Fordow, Natanz și Isfahan, locuri unde Iranul desfășura activități nucleare.
Bombardierele americane au capacitatea de a distruge instalațiile iraniene aflate în subteran, până acum neafectate major de raidurile israeliene.
La Fordow era cea mai mare și importantă instalație de îmbogațire a uraniului din Iran și de aceea era ascunsă în interiorul unui munte, la zeci de metri adâncime.
Singura bombă care putea distruge această unitate se află în posesia SUA.
La Isfahan ar fi fost depozitat combustibilul folosit la armele nucleare.
Distrugerea instalațiilor de aici ar întârzia cu ani de zile programul din acest domeniu al Teheranului.
Centrul de îmbogățire a uraniului de la Natanz fusese deja avariat în urma atacurilor israeliene începute pe 13 iunie, iar acum ar fi fost scos din uz în totalitate.
Donald Trump a urmărit operaţiunea din centrul de comandă de la Casa Albă, alături şeful Pentagonului, al Departamentului de Stat şi de alţi membri ai administraţiei.
Preşedintele SUA, care avertizase că Iranul nu poate dispune de arme nucleare, acorda zilele trecute Teheranului două săptămâni pentru negocieri și evitarea atacurilor americane.
În cele din urmă, a decis să meargă mai departe alături de aliatul său israelian.
Donald Trump, președintele SUA: “Forțele americane au executat lovituri masive, de precizie, asupra a trei situri cheie pentru regimul iranian – Fordow, Natanz și Isfahan. Toată lumea aude de ani de zile aceste nume, în timp ce Iranul a construit acest complex oribil de distructiv. (…) Pot raporta lumii – loviturile americane au fost un spectaculos succes militar. Cele mai importante instalații iraniene de îmbogățire a uraniului au fost complet și total spulberate. Iranul, cel care a intimidează Orientul Mijlociu, trebuie acum să facă pace. Dacă nu, atacurile viitoare vor fi mult mai mari și mult mai ușor de executat. De 40 de ani, Iranul scandează ‘moarte Americii, moarte Israelului’. Ne-au ucis oamenii, ni i-au mutilat cu dispozitive improvizate, era specialitatea lor. Am pierdut peste o mie de oameni și sute de mii în Orientul Mijlociu și în întreaga lume ca rezultat direct al urii lor.”
Statele Unite au avertizat Israelul înainte de atacurile asupra Iranului.
Președintele Donald Trump vorbit cu premierul israelian Benjamin Netanyahu. Acesta i-a mulțumit liderului de la Casa Albă pentru ajutor.
Benjamin Netanyahu, prim-ministrul Israelului: “Felicitări, domnule președinte Trump! Decizia dumneavoastră îndrăzneață de a lovi instalațiile nucleare iraniene cu extraordinara și dreapta forță a SUA va schimba istoria. În operațiunea sa Rising Lion, Israelul a reușit lucruri uimitoare. Dar prin acțiunile (dumneavoastră) asupra instalațiilor nucleare iraniene, America a devenit de nedepășit. SUA au făcut ceea ce nicio altă țară din lume nu ar putea face. Istoria va ține minte că președintele Trump a acționat pentru a-i interzice celui mai periculos regim din lume cele mai periculoase arme. Conducerea (domnului Trump) a creat un punct de cotitură în istorie, care poate duce Orientul Mijlociu și întreaga zonă către un viitor de prosperitate și pace. Președintele Trump și cu mine spunem adesea că este nevoie de pace prin forță – întâi vine forţa, apoi pacea.”
De asemenea, si Marea Britanie a fost avertizată în prealabil de atacul pe care urmau să îl efectueze Statele Unite, însa armata britanică nu a fost implicată în operațiune.
Ministrul iranian de Externe a condamnat loviturile americane drept “scandaloase”, mai ales în contextul în care Statele Unite sunt membru permanent în Consiliul de Securitate ONU.
Abbas Araghchi, ministrul iranian de Externe: “Republica Islamică Iran condamnă în cei mai fermi termeni agresiunea militară brutală americană asupra instalaţiilor nucleare paşnice iraniene. Este o încălcare scandaloasă, gravă, fără precedent a principiilor fundamentale ale Cartei Naţiunilor Unite şi a dreptului internaţional.”
Iranul a reacționat la scurt timp după atacul american, cu rachete care au lovit Israelul.
Teheranul afirmă că a țintit inclusiv principalul aeroport al țării, Ben Gurion, precum și mai multe centre militare și de comandă.
Iranul a amenințat Statele Unite cu consecințe pe termen lung, iar ministrul de Externe de la Teheran a cerut sprijinul Națiunilor Unite.

