Iranul a atacat o bază americană din Qatar, cea mai mare din Orient. Reuniune de criză la Casa Albă. Pentagonul anunţă că nu s-au înregistrat victime
Iranul a lansat luni o operațiune împotriva unei baze americane din Qatar, cea mai mare din regiunea Orientului Mijlociu. Iranienii au lansat mai multe rachete cu rază de acțiune scurtă și medie. Nu s-au înregistrat victime ori pagube materiale. Au fost auzite mai multe explozii deasupra capitalei Qatarului, Doha. Ministerul Apărării din Qatar a declarat că sistemele sale de apărare aeriană au interceptat „cu succes” un atac cu rachete care viza baza aeriană Al Udeid din Qatar, adăugând că atacul nu s-a soldat cu morți sau răniți. Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, și șeful Statului Major Interarme, Dan Caine, s-au reunit în Sala de Criză (Situation Room), potrivit unui oficial de la Casa Albă. Atacul iranian a stârnit un val de critici, inclusiv în lumea islamică.
Iran a lansat un „atac cu rachete puternic și distructiv” asupra bazei aeriene Al-Udeid din Qatar, ca răspuns la loviturile SUA asupra facilităților sale nucleare, au anunțat Gardienii Revoluției Islamice într-un comunicat. „Republica Islamică Iran, bazându-se pe Dumnezeu Atotputernic și pe poporul credincios și mândru al Iranului, nu va lăsa niciodată fără răspuns vreo agresiune împotriva integrității sale teritoriale, suveranității sau securității naționale,” se arată în comunicat.
Presa de stat din Iran a anunțat că operațiunea poartă numele “Binecuvântarea victoriei” și a precizat că e riposta Teheranului la ”agresiunea americană” contra obiectivelor nucleare iraniene.
Există temeri că iranienii nu se vor opri aici. Printre acțiunile de tip hibrid ar figura inclusiv atacuri cibernetice.
Baza Al Udeid, din Qatar este cel mai mare complex militar american din Orientul Mijlociu. Aici se află în jur de 10 mii de militari ai Statelor Unite. Întreg personalul fusese evacuat. De asemenea, echipamentele militare au fost duse în zone sigure.
ACTUALIZARE Trump mulțumește Iranului pentru că a anunțat SUA înainte să atace baza militară americană din Qatar. „NICIUN american nu a fost rănit și abia dacă s-au produs pagube”.
„Cel mai important este că și-au scos totul din ‘sistem’ și, sperăm, nu va mai exista URĂ. Vreau să mulțumesc Iranului pentru că ne-a oferit un avertisment timpuriu, ceea ce a făcut posibil ca nicio viață să nu fie pierdută și nimeni să nu fie rănit,” a scris președintele într-o postare pe Truth Social.

Trump a mai remarcat că Iranul “a răspuns oficial la distrugerea de către noi a facilităților lor nucleare cu o reacție foarte slabă”. “Au fost lansate 14 rachete – 13 au fost doborâte, iar una a fost ‘lăsată în pace’, pentru că se îndrepta într-o direcție care nu presupunea nicio amenințare”, a explicat el.
Într-o a doua postare pe Truth Social, Trump i-a mulțumit emirului Qatarului pentru „tot ce a făcut în căutarea Păcii pentru Regiune.”
ACTUALIZARE Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis luni seara un comunicat după atacurile țării sale asupra bazei militare americane din Qatar, în care afirmă că „nu vom accepta agresiunea nimănui”.
ACTUALIZARE Pentagonul anunţă că nu s-au înregistrat victime în atacul iranian
Departamentul Apărării american a confirmat luni seară că Iranul a lansat rachete balistice cu rază scurtă şi medie de acţiune către baza militară americană Al-Udeid din Qatar, fără a se înregistra victime, transmit Reuters, DPA şi AFP.
”La acest moment, nu există informaţii despre victime americane. Monitorizăm atent situaţia”, a indicat Pentagonul într-un comunicat.
Anterior, Qatarul a anunţat că forţele sale de apărare aeriană au interceptat cu succes rachetele iraniene.
Autorităţile de la Doha au denunţat luni seară atacul cu rachete iranian contra bazei americane Al-Udeid aflate pe teritoriul său, afirmând că este vorba despre o ”încălcare flagrantă” a suveranităţii sale, transmit AFP, Reuters şi DPA.
”Exprimăm condamnarea fermă de către statul Qatar a atacului asupra bazei aeriene Al-Udeid de către Corpul Gardienilor Revoluţiei Iranian, pe care îl considerăm o încălcare flagrantă a suveranităţii şi a spaţiului aerian ale statului Qatar, precum şi a dreptului internaţional”, a declarat purtătorul de cuvânt al MAE qatarez, Majed Al-Ansari, într-un comunicat.
De asemenea, atacul iranian asupra bazei americane Al-Udeid a fost condamnat de Emiratele Arabe Unite şi Arabia Saudită, care afirmă că este vorba despre o încălcare brutală a suveranităţii Qatarului, a dreptului internaţional şi a principiilor de bună-vecinătate.
ACTUALIZARE Qatar: „Nu există motive de îngrijorare”
Ministerul de Externe al Qatarului a emis o declarație în care spune că „afirmă că situația de securitate din țară rămâne stabilă și că nu există motive de îngrijorare”.
„Ministerul subliniază importanța de a nu ceda zvonurilor sau de a nu difuza informații inexacte”, se arată în declarație.
Ministerul de Externe declară că se va coordona cu alte autorități qatareze pentru a „asigura siguranța cetățenilor și a rezidenților și pentru a menține normalitatea vieții publice”.
ACTUALIZARE EgyptAir suspendă toate zborurile din Cairo
EgyptAir a anunțat luni anularea tuturor zborurilor din Cairo către țările din Golf „până când situația din regiune se va stabiliza”.
„Din cauza evenimentelor în curs din regiune și a închiderii spațiului aerian în mai multe țări din Golf, zborurile EgyptAir de pe aeroportul din Cairo către și dinspre orașele din Golf și invers au fost anulate până când situația din regiune se va stabiliza”, a declarat EgyptAir într-un comunicat.
ACTUALIZARE Trump este în Situation Room, în timp ce toți ochii sunt ațintiți asupra a ceea ce va face SUA în continuare
Donald Trump se află în Situation Room cu cei mai importanți oficiali ai săi de securitate pentru o reuniune a Consiliului de Securitate Națională, deja programatăluni seara, notează BBC. Casa Albă a declarat că de acolo monitorizează îndeaproape progresul atacului Iranului asupra bazei aeriene al Udeid din Qatar.
Atacul în sine nu este o surpriză completă. SUA s-au pregătit pentru așa ceva de la atacurile sale asupra instalațiilor nucleare iraniene din weekend. Toate forțele americane din Orientul Mijlociu au fost în alertă maximă și pregătite pentru un atac de genul acesta.
Și, bineînțeles, SUA nu vor ști o vreme exact care a fost amploarea atacului Iranului. Dar odată ce vor obține aceste informații, Trump și oficialii săi de rang înalt vor trebui să decidă cum vor răspunde.=, comentezaă BBC.
ACTUALIZARE Kuwait Airways suspendă zborurile
Kuwait Airways este cea mai recentă companie aeriană care a suspendat zborurile, invocând evoluțiile regionale.
Anunțul, postat pe contul X al companiei aeriene, vine în urma închiderii spațiului aerian de către Qatar și Bahrain, a relatat Reuters.
ACTUALIZARE Pentagonul a confirmat, luni seară, că Al Udeid a fost atacat de rachete balistice cu rază scurtă și medie de acțiune lansate din Iran.
Un oficial al apărării a menționat că până în prezent nu există rapoarte despre victime americane în urma atacului.
Oficialul a declarat că oficialii apărării monitorizează în continuare situația și „vor oferi mai multe informații pe măsură ce acestea devin disponibile”.
ACTUALIZARE Teheranul a lansat rachete către o bază militară americană din Irak, relatează presa de stat iraniană, citată de CNN. Iranul a anunțat că a lansat rachete către o bază militară americană din Irak, a relatat agenția de presă de stat iraniană Tasnim. Operațiunea cu rachete a Iranului împotriva bazelor americane din Qatar și Irak poartă numele de cod „O Abu Abdullah”, care înseamnă „Binecuvântările victoriei.”
ACTUALIZARE Qatar a condamnat Iranul pentru atacul asupra bazei aeriene Al Udeid a SUA, calificându-l drept „o încălcare flagrantă a suveranității și spațiului aerian al Qatarului.” „Afirmăm că statul Qatar își rezervă dreptul de a răspunde direct, proporțional cu natura și amploarea acestei agresiuni flagrante și în conformitate cu dreptul internațional,” a declarat Majed Al-Ansari, purtător de cuvânt al Ministerului de Externe din Qatar, într-un comunicat emis luni. „Suntem siguri că apărările aeriene ale Qatarului au dejucat atacul și au interceptat cu succes rachetele iraniene. Un comunicat care va clarifica circumstanțele atacului va fi emis ulterior de Ministerul Apărării,” a adăugat Al-Ansari.
Presa de stat iraniană citată de BBC a anunțat că Iranul a început răspunsul său „puternic și victorios” la atacurile SUA. Agenția de stat Tasnim transmite că Gardienii Revoluției din Iran au lansat rachete asupra bazelor americane din Qatar și Irak.
Un locuitor din Doha, tată a doi copii, a declarat pentru CNN că explozii puternice au zguduit orașul, însă autoritățile din Qatar nu au emis niciun avertisment către cetățeni pentru a se adăposti.
„Copiii noștri au fost complet luați prin surprindere și nu știau ce să facă atunci când i-am grăbit spre adăpost. Nu a existat niciun avertisment din partea autorităților din Qatar pentru a ne adăposti. Părea că există mult foc de armă tras spre exterior și multe interceptări,” a spus el.
Un oficial de rang înalt afirmase anterior că oficialii de la Casa Albă și din Departamentul Apărării monitorizează posibile amenințări cu atacuri asupra bazei aeriene Al Udeid din Qatar. Președintele Donald Trump a vizitat baza luna trecută, fiind primul comandant suprem care o face din 2003 încoace. Este cea mai mare instalație militară americană din Orientul Mijlociu.
„Nicio vizită în Golf nu ar fi completă fără să mă opresc pentru a-i saluta pe cei care păzesc America, făcând-o sigură, puternică și liberă,” le-a spus Trump trupelor de la bază pe 17 mai.
Israelul și Iranul au continuat să se atace reciproc în ziua 11 a războiului
Situația se complică în Orientul Mijlociu. Atacul american asupra siturilor nucleare iraniene a declanşat reacţia dură a Teheranului. Republica islamică a lovit Israelul şi a lansat ameninţări la adresa americanilor. Regimul iranian dorește ca Statele Unite „să plătească direct pentru război,” a declarat un oficial iranian de rang înalt pentru CNN. Atacurile americane asupra a trei situri nucleare iraniene a stârnit un val de sentimente antiamericane în Iran, mulți cerând represaliiIar Israelul a efectuat un nou atac şi asupra sitului nuclear subteran Fordow, la sud de Teheran. Consiliul de Securitate al ONU s-a reunit de urgenţă pe fondul tensiunilor masive din regiune. Secretarul General al ONU avertizează că ne aflăm la un pas de un război extins.
Aviația israeliană a distrus și a avariat parțial sedii ale armatei, ale Gardienilor Revoluției, precum și baze militare. Nu în ultimul rând, în vizor se află rutele de acces către centralele nucleare. Una dintre țintele atacurilor israeliene din ultimele ore a fost închisoarea Evin, un simbol al regimului opresiv din Iran. De la revoluția islamică din 1979, în acest penitenciar sunt închiși și executați opozanții regimului teocratic de la Teheran.
Pe de altă parte, alarma aeriană a răsunat continuu în mai toate localitățile israeliene. Au fost interceptate zeci de proiectile lansate de Iran.
Cel puțin 8 mii de oameni au rămas fără electricitate, după ce bombele iraniene au distrus o centrală electrică și punctele de transmisie din sudul Israelului.
Decizia președintelui american Donald Trump de a ordona atacuri asupra a trei situri nucleare iraniene, duminică, a stârnit un val de sentimente antiamericane în Iran, mulți cerând represalii. O amplă demonstrație anti-SUA și anti-Israel a avut loc duminică seara la Teheran, mulți dintre participanți cerând răzbunare. Israelul a lansat un atac surpriză asupra Iranului în urmă cu 11 zile, iar cele două țări se atacă zilnic de atunci, demers soldat sute de morți.
ACTUALIZARE Sistemele de apărare aeriană ale Iranului au fost activate pentru a intercepta „ținte ostile” în orașul Ahvaz, situat în sud-vestul țării, a transmis astăzi agenția de presă Fars, afiliată statului. „O explozie a fost auzită în vestul orașului Ahvaz, în afara zonei urbane, și, simultan, sistemele de apărare aeriană au fost activate împotriva țintelor ostile,” a transmis Fars. Rețeaua de stat IRIB a raportat, de asemenea, că sistemele de apărare aeriană din Ahvaz au fost activate, fără a oferi alte detalii.
ACTUALIZARE Președintele Donald Trump a urmărit îndeaproape în ultimele 24 de ore evoluțiile — și reacțiile — de după loviturile SUA asupra Iranului, sâmbătă noaptea, potrivit mai multor oficiali americani. El a avut întâlniri regulate cu membrii săi de rang înalt, pe măsură ce a fost informat, au declarat oficialii. Încă intenționează să participe la summitul NATO de la Haga din această săptămână, deși doi oficiali au avertizat că planurile sale de călătorie s-ar putea modifica dacă apar evenimente majore. Trump a avertizat, de asemenea, „pe toată lumea” astăzi să mențină prețurile petrolului scăzute.
ACTUALIZARE Air France suspendă toate zborurile către Tel Aviv până pe 14 iulie. Compania națională franceză Air France a suspendat toate zborurile programate către Tel Aviv până pe 14 iulie, invocând situația de securitate, în contextul în care Iranul și Israelul continuă să își lanseze atacuri reciproce.
ACTUALIZARE Regimul iranian dorește ca Statele Unite „să plătească direct pentru război, în loc să stea în spatele Israelului și să-și urmărească proiectul fără a suporta costurile,” a declarat un oficial iranian de rang înalt pentru CNN. „Moralul este ridicat, iar dorința uriașă a poporului iranian de a lovi Israelul este fără precedent,” a declarat oficialul pentru CNN, adăugând că apelurile publicului iranian de a lovi Israelul reprezintă „un element care intensifică planurile de luptă ale Iranului.” Oficialul a spus pentru CNN că Iranul consideră că apelurile pentru o pauză temporară a războiului sunt „o diversiune menită să evalueze pregătirea Iranului pentru continuarea conflictului.” A adăugat că Iranul estimează că războiul ar putea dura până la doi ani și că este pregătit pentru acest scenariu.
ACTUALIZARE Directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, a solicitat luni acces la instalațiile nucleare iraniene pentru a putea stabili ceea ce s-a întâmplat cu stocul de uraniu îmbogățit la un nivel apropiat de pragul de concepere a unei bombe atomice
ACTUALIZARE În cadrul unei întâlniri cu ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, președintele Rusiei, Vladimir Putin, a descris recentele atacuri asupra Iranului drept un act de agresiune neprovocat, fără nicio justificare, scrie agenția TASS.„Este un act absolut neprovocat de agresiune împotriva Iranului. Nu are nicio bază sau justificare”, a declarat Putin. El a reiterat poziția Rusiei, subliniind: „Poziția noastră cu privire la evenimentele actuale este bine cunoscută. A fost exprimată clar de Ministerul Afacerilor Externe în numele Rusiei”.
CITIȚI ȘI: Cum și-a schimbat Trump poziția față de Iran la presiunea Israelului
ACTUALIZARE În Israel, rachete iraniene par să fi lovit o zonă din apropierea unei centrale electrice din orașul Ashdod, provocând o explozie puternică, potrivit BBC. Nu au fost raportate victime.
ACTUALIZARE Televiziunea de stat iraniană transmite că „aproximativ 500” de persoane au fost ucise de la atacul Israelului din 13 iunie asupra Iranului, citând Ministerul Sănătății al țării. De asemenea, precizează că peste 3.000 de persoane au fost rănite.
După loviturile armatei americane, Israelul şI Iranul au continuat atacurile reciproce, sporind temerile cu privire la escaladarea tensiunilor din regiune. Membrii Consiliului de Securitate al ONU s-au reunit de urgenţă pentru a analiza situaţia şi a căuta soluţii diplomatice care să prevină destabilizarea profundă a Orientului Mijlociu. Secretarul general al ONU s-a declarat alarmat de utilizarea forței de către Statele Unite. Israelul a lansat luni atacuri în „inima Teheranului”, a declarat ministrul său al Apărării, în timp ce presa de stat iraniană și martorii oculari au raportat lovituri în capitala iraniană.
Preşedintele american a adus în discuţie duminică ideea unei „schimbări de regim” în Iran, în timp ce mai mulţi oficiali de rang înalt din administraţia sa au subliniat că atacurile americane asupra siturilor nucleare iraniene nu au avut acest obiectiv.
„Nu este corect politic să folosim termenul ‘schimbare de regim’, dar dacă actualul regim iranian este incapabil să facă Iranul din nou mare, de ce nu ar trebui să existe o schimbare de regim?„, a afirmat preşedintele american pe platforma sa Truth Social.
Statele Unite au lansat în noaptea de sâmbătă spre duminică „Operaţiunea Ciocanul de la Miezul Nopţii” (Midnight Hammer), în care a atacat instalaţiile iraniene de îmbogăţire a uraniului de la Fordo, Natanz şi Isfahan. Au fost folosite în atac 14 bombe anti-buncăr GBU-57, zeci de rachete de croazieră Tomahawk şi peste 125 de avioane militare, printre care şapte bombardiere invizibile B-2, acestea din urmă lansând bombele anti-buncăr, care, conform imaginilor din satelit, au provocat cel puţin şase mari cratere deasupra amplasamentului uzinei de la Fordo.

