Situația cetățenilor români aflați în zonele afectate de conflictul Israel – Iran. Peste 380 de români monitorizați
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) și-a exprimat, din nou, luni, profunda îngrijorare cu privire la posibilele repercusiuni asupra situației de securitate din Orientul Mijlociu, în urma atacurilor din noaptea de 13 iunie și a represaliilor ulterioare.
„România rămâne angajată față de stabilitatea și securitatea regiunii, inclusiv a statului Israel, și îndeamnă toate părțile să dea dovadă de reținere și să revină la diplomație”, a transmis secretarul de stat pentru Afaceri Europene, Clara Staicu.
Ministerul susține „cu fermitate o soluție diplomatică, negociată și verificabilă în dosarul nuclear iranian, bazată pe principiul non-proliferării”.
Celula de criză a MAE, activă permanent. Sunt monitorizate peste 380 de solicitări
În noaptea de 12 spre 13 iunie, MAE a activat celula de criză, care funcționează în regim permanent până la ameliorarea situației din regiune. Obiectivul prioritar este asigurarea siguranței cetățenilor români aflați în statele afectate și a personalului diplomatic.
Demersurile au vizat două paliere:
- asistență consulară concretă pe teren, inclusiv măsuri de evacuare și repatriere;
- informarea cetățenilor români cu privire la evoluțiile din teren și riscurile de securitate.
Potrivit datelor centralizate de MAE:
- La Teheran, 40 de cetățeni români au fost identificați. 7 dintre aceștia au părăsit deja teritoriul Iranului (4 turiști au plecat pe 14 iunie, alți 3 pe 16 iunie), iar 33 rămân în atenția Ambasadei.
- În Tel Aviv și Ramallah, aproximativ 200 de români și-au semnalat prezența. Două grupuri de pelerini, în total 80 de persoane, au fost deja evacuate către Egipt (52 de pelerini au părăsit Israelul pe 14 iunie, traversând în Egipt. 28 de pelerini au trecut în Egipt în dimineața zilei de 16 iunie, cu destinația Sharm el-Sheikh). 39 de pelerini aflați în Bethlehem beneficiază de sprijin consular, iar repatrierea lor este în curs de organizare.
- Consulatul General de la Haifa monitorizează 87 de cetățeni, iar opțiunile de evacuare sunt analizate.
- La misiunea din Amman (Iordania), 47 de persoane au apelat linia de urgență pentru informații privind închiderea spațiului aerian, dar nu au solicitat repatrierea.
- La Beirut, nu au fost înregistrate apeluri de urgență.
În total, aproximativ 385 de solicitări ale cetățenilor români sunt în prezent în atenția MAE.
MAE, în coordonare cu alte state europene și aliate
Reprezentantul ministerului a precizat că toate acțiunile se desfășoară în strânsă coordonare între Centrala MAE, misiunile diplomatice din regiune și autoritățile locale, cu scopul de a identifica rute sigure pentru evacuare.
România colaborează și cu misiunile altor state europene și aliate, care au cetățeni în situații similare.

