turişti
Cu temperaturi atât de ridicate, mii de români vor pleca și în acest weekend din orașele aglomerate și vor da o fugă la mare sau la munte. În stațiunile de pe litoral, turiștii se relaxează în zonele în care se respectă distanțarea, chiar dacă au plătit mai mult. Sunt însă nemulțumiți că, de mâine, trebuie să poarte măști de protecție dacă ies seara la plimbare pe faleză sau pe promenadă.
COVID-19: Olanda nu va introduce purtarea obligatorie a măștii
Olanda nu va introduce purtarea obligatorie a măștii ca măsură de combatare a răspândirii coronavirusului. Guvernul a anunțat că se va colabora cu autoritățile locale pentru a convinge populația să respecte regulile de distanțare fizică și igiena.
Rușii au un muzeu al rupturii și peticelor
În Rusia funcționează un muzeu extrem de interesant dedicat ţesăturilor rupte și peticelor. Pe lângă posibilitatea de a face o incursiune în trecut, vizitatorul este invitat să abordeze viața într-o manieră filosofică.
Weekend aglomerat pe litoral: peste 100 de mii de turiști
Încă un weekend extrem de aglomerat pe litoral. Peste o sută de mii de turiști sunt acum la mare. Plajele sunt arhipline în toate stațiunile.
La mare, fără distanțare. Peste 70 de mii de turişti petrec în aceste zile vacanța pe litoral
În plină pandemie, peste 70 de mii de turişti petrec în aceste zile vacanța pe litoral. Cei mai mulţi continuă să ignore pericolul şi apelurile la responsabilitate făcute de autorităţi. În Eforie Nord, cei care au vrut să facă baie în mare abia au găsit loc să se strecoare printre şezlonguri şi cearşafuri întinse pretutindeni.
Turism confortabil la cort şi la căsuţe
Confortul unui hotel poate fi găsit și la cort. Glamping este un nou concept care își face loc și la noi în țară. Oferă condiții de cazare care îi atrage pe cei care vor să stea cât mai mult în natură și în același timp comod și cu tot confortul oferit de un... hotel.
Franţa: Cinematograf plutitor la Paris
Cine ajunge la Paris nu poate rată vizionarea unui film la cinematograful plutitor de pe Sena. Măsurile de distanțare sunt asigurate, iar masca este obligatorie.
Aglomeraţie pe litoral, reguli nerespectate
Pe litoral, este primul weekend din luna iulie în care, în multe locații, tarifele au crescut cu peste zece procente. Chiar şi aşa, zeci de mii de turiști își petrec sfârșitul de săptămână la malul mării, iar mulți dintre ei ignoră în continuare pandemia și regulile. Cine caută mai mult confort și șezlonguri poziționate la distanță, scoate mai mulți bani din buzunar.
Aglomerație pe Valea Prahovei, pe sensul de mers către stațiunile montane
Centrul Infotrafic anunță că, vineri, traficul este intens pe DN1, Ploiești-Brașov, pe sensul de mers către stațiunile montane. În mai multe zone s-au format coloane de mașini, care inaintează greu.

