turişti
În Spania sunt peste 120 de focare și în jur de 400 de cazuri noi de coronavirus raportate în ultimele 24 de ore. Este cel mai ridicat număr de îmbolnăviri din ultima luna. Cele mai multe sunt în Catalonia, unde autoritățile au interzis toate activitățile neesențiale din mai multe localități, iar oamenii stau în case. Și în Insulele Baleare s-au impus restricții și s-au închis toate discotecile din cauza turiștilor care întrec limita.
Plajele litoralului, de la Năvodari la Vama Veche, monitorizate cu drone
Plajele din Mamaia şi Năvodari au fost monitorizate, în aceste zile, pe o lungime de 12 kilometri cu ajutorul unei drone, măsurători care se vor face pe întreg litoralul, de la Năvodari la Vama Veche, şi care vor ajuta, printre altele, la urmărirea operatorilor privind respectarea legislaţiei în domeniu, a informat, luni, Administraţia Bazinală de Apă Dobrogea-Litoral.
Franța: Turiștii străini au anulat rezervările din cauza pandemiei de coronavirus
Turismul este greu încercat în Franța în această vară. Anulările se țin lanț, iar unii turiști din afara Franței, care formau o categorie importantă, au restricții de circulație din cauza epidemiei de coronavirus. Singură speranță care ar putea salva acest sezon este legată de opțiunea francezilor pentru o vacanță în Hexagon.
Prahova: Turiști amendați cu câte 500 lei, după ce au intrat cu maşinile pe pajiştea alpină
Cinci turiști au fost amendați cu câte 500 lei, duminică, după ce au fost prinși când se dădeau cu maşinile pe pajiştea alpină din Munţii Baiului.
Distracție la malul Mării Negre, fără respectarea niciunei reguli impuse de pandemie. Polițiștii au aplicat amenzi de aproape 200.000 de lei
A fost un final de săptămână plin pe litoral. Peste 80.000 de turiști s-au distrat la malul Mării Negre, mulți fără să mai respecte vreo regulă impusă de pandemie. Stau dovadă amenzile de aproape 200.000 de lei, aplicate de polițiști. Plajele sălbatice nu au scăpat de asaltul iubitorilor de natură care au parcat în zona interzisă, au campat la voia întâmplării și au aruncat gunoaie peste tot.
MAE: Fluxul în punctul de frontieră Kulata - Promachonas se desfășoară normal, fără coloană de autoturisme în așteptare
Ministerul de Externe a precizat, duminică după-amiază, că fluxul în punctul de frontieră Kulata - Promachonas dintre Bulgaria și Grecia se desfășoară normal, fără coloană de autoturisme în așteptare. Accesul autoturismelor se realizează pe patru benzi și sunt deschise trei puncte de testare COVID.
Incertitudinea afectează turismul. Sfaturi de la specialiști pentru o vacanță sigură
Tot mai mulți români renunță la vacanțe de teama pandemiei. Călătoriile în străinătate sunt nesigure pentru că fiecare ţară poate introduce restricţii în orice clipă. Nu puțini sunt cei care au abandonat pur și simplu ideea de concediu. "Mai bine nu plec nicăieri" - ne spunea azi un bucureștean.
Coadă de 12 kilometri la granița între Bulgaria și Grecia. Se așteaptă șase ore
Turiştii români care se îndreaptă cu maşina spre Grecia au de aşteptat, din nou, la cozi uriaşe în punctul de frontieră Kulata.
Premierul Orban despre cozile la intrarea în Grecia: Am pornit demersurile diplomatice şi încercăm să găsim o soluţie, să nu mai piardă românii atâta timp
Premierul Ludovic Orban a declarat joi că a pornit demersurile diplomatice pentru ca românii să nu mai piardă foarte mult timp cu formalităţile pe care trebuie să le îndeplinească la intrarea în Grecia, notează Agerpres.

