turişti
Pandemia a lovit puternic turismul din Portugalia. În regiunea Algarve, cândva extrem de căutată de străini, este pustiu, iar cei care lucrau în turism au ajuns în pragul disperării.
Patrule pe plajele din Italia. Controale pentru respectarea regulilor impuse de pandemie
Destinațiile de vacanță din Italia, de pe malul mării, sunt înţesate de polițiști. Patrulele au primit întăriri pentru a controla respectarea regulilor impuse de pandemie.
Belgia include în "zona roșie" aproape întreg teritoriul României
Belgia a inclus și Bucureștiul în "zona roşie" privind riscul de infectare cu COVID.
Românii au dublat gradul de ocupare al hotelurilor din Bulgaria. O familie cu un copil poate petrece un sejur la 4 stele, cu 500 de euro
Vânzările pentru litoralul bulgăresc au crescut foarte mult în ultimele zile, existând cazuri când hotelurile au primit sute de rezervări zilnice, dublând gradul de ocupare de la o zi la alta. O familie cu un copil poate petrece un sejur la 4 stele, cu 500 de euro.
Vasele de croazieră primesc undă verde în Italia și Grecia
Italia și Grecia, țări care trăiesc din turism, fac tot felul de încercări de a relansa o industrie pusă pe butuci de pandemie. Autoritățile vor să aducă tot mai mulți vizitatori, dar prudența face că măsurile luate să se adreseze în primul rând turismului intern - cu una dintre componentele sale importante: turismul pe mare.
Vacanță în țară. Stațiunile montane sunt în topul preferințelor
Restricțiile și granițele închise de multe țări europene i-au făcut pe români să caute locuri de vacanță acasă. Stațiunile montane sunt în topul preferințelor. Numărul turiștilor s-a dublat chiar, față de luna trecută.
Peste 25.000 de turiști pe plajele sălbatice Vadu-Corbu-Midia, pun presiune pe habitatele naturale
Peste 25.000 de turiști au fost prezenți la sfârșit de săptămână pe plajele sălbatice Vadu-Corbu-Midia din Delta Dunării și pun presiune pe habitatele naturale, transmite, luni Administrația Rezervației Bioseferei Delta Dunării (ARBDD).
Persoanele care vin din Spania vor fi carantinate la domiciliu. Măsura intră în vigoare de marți
Persoanele care vin din Spania vor fi carantinate la domiciliu, timp de 14 zile, începând de marți, după ce Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a actualizat lista cu țările din Zona galbenă, unde există un risc epidemiologic ridicat din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19.
MAE: Condițiile de intrare în Cipru - modificate, în condițiile pandemiei de COVID-19
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) precizează că autorităţile cipriote au revizuit condiţiile de intrare în Cipru, în contextul evoluţiei pandemiei de COVID-19.

