poluare
În ultimele 24 de ore poluarea a atins, din nou, cote îngrijorătoare. Au fost din nou arse deşeuri în zonele limitrofe. Comisarii Gărzii de Mediu și polițiștii au făcut controale şi au început cercetarea penală.
Ministrul Mediulu: Bucureştenii respiră, astăzi, aer de munte!
Ministerul Mediului anunţă că, în ultima săptămână, concentraţiile tuturor poluanţilor monitorizaţi în Bucureşti s-au situat mult sub valorile limită, iar oficialii spun că se reconfirmă, în acest mod, ipoteza conform căreia principala sursă de poluare din aglomerarea Bucureşti este traficul rutier.
CAMPANIE ȘTIRILE TVR #InspiraPentruRomania | O pădure în schimbul electrocasnicelor vechi
Gunoaiele aruncate la întâmplare fac parte din peisajul cotidian în multe locuri din țară. În orașe, în zone pitorești, le vezi pe marginea șoselelor, pe malul apelor, lângă clădiri, dar și în salbaticie. Cele mai periculoase sunt obiectele electrice si electrocasnice, care conțin substanțe periculoase. La Cluj, universitatea Babes Bolyai a început o campanie de strângere a acestor aparate, care vor fi reciclate. Şi chiar mai mult, vor putea da naștere unei noi păduri.
#InspiraPentruRomania | Gropi de gunoi au „înflorit” în Capitală
Multe dintre terenurile virane din Capitală au devenit adevărate gropi de gunoi. Iar focarele de infecție pun în pericol viața bucureștenilor. Autoritățile spun că dau amenzi și chiar se judecă în instanță cu cei care poluează mediul. Și cu toate acestea fenomenul pare imposibil de ținut în frâu.
CAMPANIE ȘTIRILE TVR #InspiraPentruRomania | Focar de infecție în Sectorul 1 al Capitalei
Focar de infecție în Capitală. Într-o zonă rezidențială din Sectorul 1 se află un munte de gunoaie înalt de 6-7 metri. Iar sub el se află o casă. Locuită! Vecinii sunt de ani buni terorizaţi de acest focar de infecţie unde se înmulţesc şobolanii şi insectele periculoase şi care face aerul de nerespirat.
CAMPANIE ȘTIRILE TVR #InspiraPentruRomania | Garda de Mediu a dat sancțiuni după reportajul prezentat de TVR despre gunoaiele aruncate pe un teren din Iași
Poliția locală din Iași și Garda de Mediu au făcut astăzi verificări în urma materialului difuzat de Știrile TVR cu privire la terenul din Iași pe care sunt aruncate tot felul de gunoaie. S-au dat și primele sancțiuni. Cazul este departe de a fi rezolvat, atât timp cât nu a putut fi găsit proprietarul terenului pe care sunt aruncate gunoaie. O telespectatoare i-a filmat pe doi bărbați care aveau într-o mașină mai multe deșeuri și s-a alăturat astfel campaniei noastre de protejare a naturii împotriva poluării.
Primăriile de sector şi Primăria Generală, amendate de Garda Naţională de Mediu pentru nerealizarea Planului integrat de calitate a aerului
Primăriile de sector şi Primăria Municipiului Bucureşti au fost amendate de Garda Naţională de Mediu cu câte 7.500 de lei pentru nerealizarea în totalitate a măsurilor incluse în Planul integrat de calitate a aerului, scadente la sfârşitul anului 2019, a anunţat, luni, comisarul general al GNM, Mărioara Gătej, citată de Agerpres.
CAMPANIE ȘTIRILE TVR #InspiraPentruRomania | Munţi de gunoaie în cartierul ieşean Galata
Un teren viran din Iași a devenit groapa de gunoi a unui întreg cartier. Munți de deşeuri au apărut în zonă, ne-a anunțat o telespectatoare TVR care s-a alăturat campaniei “Inspiră pentru România” și a decis să ia atitudine. Ea a surprins momentul în care șoferul unei mașini se pregătea să răstoarne gunoaie pe acel teren și ne-a trimis înregistrarea.
Maşinile nu mai au voie în centrul oraşului Gent din Belgia. Au fost amenajate piste pentru bicicliști
Primăria din orașul belgian Gent a reușit să transforme centrul vechi într-o zonă ecologică. Mașinile au fost interzise complet. Mai au voie să circule în zonă doar troleibuze electrice, bicicliști și pietoni.

