Orașul Moldova Nouă nu a raportat niciun caz de îmbolnăvire cu Covid-19. Localitatea a fost afectată, zeci de ani, de poluarea masivă provenită de la Combinatul de cupru

Moldova Nouă, frumosul orășel din Clisura Dunării, mai are, astazi, în jur de 15 000 de locuitori. Localitatea fost afectată, zeci de ani, de poluarea masivă provenită de la Combinatul de cupru, denumit Moldomin după Revoluție. În iazul de decantare Tausani- Bosneag au fost depozitate peste 82 de milioane de tone de steril de cupru. Atunci când bate vântul, sterilul de cupru intră în case, în plămâni, în sufletele oamenilor, peste tot. Locuitorii din Moldova Nouă, Moldova Veche dar şi cei din localitățile sătești, aflate pe celălalt mai al Dunării, în Golubac si Veliko Graduste, în Clisura, sunt disperați din cauza poluării şi a numărului mare de îmbolnăviri. Medicul Ioan Lor, de la Spitalul Orășenesc din Moldova Nouă, recunoaște că s-au dublat cazurile de cancer, mai ales, cel pulmonar, dar și cazurile de boli respiratorii.

Plângere penală și amendă de 115.000 lei pentru Poluarea din Periș

Proprietarul fostei ferme de porci din localitatea Periș, județul Ilfov, a fost amendat de comisarii Gărzii Naționale de Mediu cu suma de 115.000 lei pentru incendiul produs în ultimele două zile și care a afectat puternic aerul din zona de nord a Bucureștiului. De asemenea, SC Klevek Company SRL s-a ales și cu plângere penală, se arată în comunicatul Ministerului Mediului, postat pe pagina de Facebook.

Ministrul Mediului, Costel Alexe, despre aerul irespirabil din București: Arde o fostă fermă de porci din Periș. Valorile poluării sunt peste mediile admise

Cetățenii Bucureștiului reclamă că aerul din oraș și în comunele din împrejurimi este irespirabil. Oamenii spun că fumul înecăcios care plutește deasupra Capitalei miroase a petrol, a cauciuc și gunoi ars. Ministrul Mediulșui, Costel Alexe, a declarat în direct la TVR că mirosul insuportabil este cauzat de arderile de la o fostă fabrică de porci din comuna Periș.

Un nou episod de poluare în Capitală. Cauza a fost praful adus de pe câmpuri de vântul puternic, susțin activiștii de mediu

În plină epidemie de coronavirus, Bucureștiul se confruntă cu episoade serioase de poluare. Noaptea trecută s-au înregistrat, din nou, valori îngrijorătoare, în sudul și nordul Capitalei. Iar activiștii de mediu spun că valorile sunt depășite frecvent, în special în weekend. De astă dată, vorbim despre o poluare cu praf, răscolit de vântul puternic din ultimele zile.

Poluarea accelerează puterea de răspândire a virusului

Pornind de la un studiu efectuat de chinezi după epidemia de Sindrom acut respirator sever, SARS, din 2002, cercetătorii italieni au făcut imediat legătura între smogul care acoperă de ani multi nordul peninsulei și răspândirea virusului.

Ultima Oră

Cele mai citite