poluare
Un alt dezastru ecologic riscă să amenințe flora și fauna din tundra polară din cauza iresponsabilității unor oameni care au decis să deverseze ape reziduale, pline cu metale grele în afara bazinului de decantare. În alertă au intrat deja autoritățile din regiunile Krasno-iarsk și Hakasia, care au declanșat deja o anchetă. Cu amănunte, corespondentul TVR la Moscova, Liviu Iurea.
Costel Alexe, ministrul Mediului: Suntem la mâna schimbărilor climatice. Aproape că ne jucăm viitorul la ruletă
Anual, dispar peste 20 milioane de metri cubi de lemn din România. Iar lemnul tăiat din păduri fără acte s-a dublat între 2014 și 2018. Suficiente motive pentru ca Senatul să aprobe înfiinţarea DNA-ului Pădurilor.
Poluarea pe râuri a atins un nivel alarmant. Peturi și gunoaie au ajuns și în Dunăre
Râurile au ajuns un coș de gunoi. Iar asta se vede cel mai bine când plouă. Viiturile au luat cu ele tone de sticle, materiale de construcții, piese de mașină și cam orice vă puteți închipui. Poluarea a atins un nivel alarmant. Golful Cerna din județul Mehedinți este plin de peturi și alte deșeuri din mase plastice. Situație care se repetă de la an la an. Și în Olt, gunoaiele adunate de pe râul Olteţ au format un adevărat baraj care a pus în pericol întreagă zonă.
Studiu: Cel mai curat aer de pe planetă se află în zona Antarcticii
Într-un studiu fără precedent care a vizat compoziţia în bio-aerosoli a oceanului, a fost identificată o regiune atmosferică ce nu a suferit modificări legate de activităţile umane. Este vorba despre zona Antarcticii, unde cercetătorii americani au găsit cel mai curat aer de pe planetă.
Poluare la marginea Galațiului. Vântul a ridicat praful de pe halda de zgură din apropierea combinatului siderurgic
Poluare la marginea Galațiului. Vântul puternic din ultimele zile a ridicat praful de pe halda de zgură din apropierea combinatului siderurgic.
UE „îndeamnă insistent” România să închidă și să ecologizeze 48 de depozite ilegale de deșeuri
Comisia Europeană „îndeamnă insistent” România să închidă, să etanșeze și să restaureze din punct de vedere ecologic 48 de depozite ilegale de deșeuri, dar și să își protejeze populația împotriva poluării aerului, potrivit unui comunicat transmis, joi, de CE.
Descinderi de amploare la colectorii de deșeuri din Sintești, Ilfov
Peste 200 de polițiști, jandarmi și inspectori ai Gărzii de Mediu au făcut o razie prelungită astăzi în Sinteşti, Ilfov, pentru a afla cine arde deşeuri ilegal şi poluează masiv zona. Sunt firme, dar şi persoane fizice care ard cabluri, cauciucuri şi alte deşeuri pentru a obţine şi topi metale. Mulţi dintre cei care se ocupă cu astfel de activităţi nu au acte şi au fost amendaţi.
Perioadă bună pentru albine. Apicultorii se așteaptă ca anul acesta să avem o miere de mai bună calitate
Natura își urmează cursul în ciuda epidemiei. Florile și copacii au inflorit, iar albinele și-au început lucrul. Cu mai puțină poluare, datorata restricțiilor de circulație, e posibil să avem o miere de mai bună calitate anul acesta.
Albinele, care au pierit cu milioanele în ultimii ani, își revin datorită scăderii poluării
În plină pandemie de coronavirus, există ființe care profită de restricțiile de călătorie impuse oamenilor. Albinele, care au pierit cu milioanele în ultimii ani, își revin.

