CAMPANIE ȘTIRILE TVR #InspiraPentruRomania | Gunoaie îngropate în fața unei stații de sortare, chiar pe terenul unei primării, în Prahova

Anchetă penală într-o localitate din județul Prahova, unde autoritățile au descoperit că o firmă de salubritate îngroapă pur și simplu gunoiul pe câmp, în loc să îl sorteze. Garda de Mediu și poliția fac cercetări pentru a stabili cât de gravă este poluarea provocată în acest fel, nu departe de casele localnicilor.

#InspiraPentruRomania | Incendiu lângă sediul firmei care se ocupă cu salubrizarea în Medgidia. Sufocați de miros, localnicii au alertat autoritățile. Investigatorii au descoperit etichete cu proveniența deșeurilor

Norii de fum toxic proveniți de la arderea gunoaielor devin parte din cotidian și ne otrăvesc aerul. La Medgidia, polițiștii și pompierii au declanșat o anchetă după ce, în noaptea de joi spre vineri, un incendiu a mistuit sute de tone de gunoaie. Și Garda de Mediu a început propria investigație după ce au apărut suspiciuni că deșeurile au fost arse ilegal. Recent, în Constanța, Garda de Coastă a descoperit zeci de containere cu gunoaie aduse pe mare din străinătate ca să fie arse în România.

#InspiraPentruRomania | Crişul Repede a devenit groapa de gunoi a locuitorilor dintr-un cartier din Oradea. Apele Someșului Mic aduc inclusiv frigidere

Albiile râurilor s-au transformat în România în gropi de gunoi! Zi de zi sunt aruncate zeci de tone de plastic, cauciucuri și resturi. Pe ape au ajuns să plutească frigidere sau mașini de spălat. Autoritățile recunosc că sunt depășite de situație. Și vă dăm doar un exemplu: Crişul Repede a devenit groapa de gunoi a locuitorilor dintr-un cartier din Oradea. Mormane de deşeuri zac pe mal, iar cursul apei e poluat sistematic. Povestea se repetă în fiecare an.

Șeful Gărzii de Mediu din București a fost demis

Viorel Glăman a fost demis din funcţia de şef al Gărzii de Mediu Bucureşti. Ministrul interimar al Mediului, Costel Alexe, a făcut o solicitare în acest sens către Garda Naţională de Mediu, după scandalul provocat de poluarea excesivă din Capitală.

#InspiraPentruRomania | Vânătoarea vinovaţilor pentru otrava din aer

În România, zeci de oameni mor anual din cauza aerului otrăvitor care ne sufocă în fiecare zi! Pădurile, cele care ar trebui să ne protejeze, cad sub securea celor pentru care banul e singurul care contează. Albiile râurilor, câmpurile și orașele sau satele devin pe zi ce trece depozite de gunoi. Iar noi toți, de la copii la bătrâni, supraviețuim într-o țară care se transformă într-o groapă de gunoi. Și tot noi suntem cei care avem puterea să schimbăm. Să inspirăm prin responsabilitatea față de mediu și viitorul copiilor noștri întreaga țară. Știrile TVR au lansat campania #InspiraPentruRomania - un efort prin care ne dorim să facem din mediu o prioritate națională. Așa că vă chemăm alături de noi să facem România curată! Pentru fiecare dintre noi! Capitala este unul dintre cele mai afectate orașe! În București, nivelul poluării a explodat, fără ca autoritățile să știe cine sunt vinovații.

Ultima Oră

Cele mai citite