poluare
Anchetă penală într-o localitate din județul Prahova, unde autoritățile au descoperit că o firmă de salubritate îngroapă pur și simplu gunoiul pe câmp, în loc să îl sorteze. Garda de Mediu și poliția fac cercetări pentru a stabili cât de gravă este poluarea provocată în acest fel, nu departe de casele localnicilor.
Un nou incendiu a izbucnit în clădirea părăsită plină de deşeuri menajere şi anvelope, de lângă București
Un nou incendiu a izbucnit sâmbătă dimineață în clădirea părăsită din Bucureşti unde erau depozitate deşeuri menajere. Autorităţile bănuiesc că în clădire au fost aruncate chiar noaptea trecută alte gunoaie.
#InspiraPentruRomania | Incendiu lângă sediul firmei care se ocupă cu salubrizarea în Medgidia. Sufocați de miros, localnicii au alertat autoritățile. Investigatorii au descoperit etichete cu proveniența deșeurilor
Norii de fum toxic proveniți de la arderea gunoaielor devin parte din cotidian și ne otrăvesc aerul. La Medgidia, polițiștii și pompierii au declanșat o anchetă după ce, în noaptea de joi spre vineri, un incendiu a mistuit sute de tone de gunoaie. Și Garda de Mediu a început propria investigație după ce au apărut suspiciuni că deșeurile au fost arse ilegal. Recent, în Constanța, Garda de Coastă a descoperit zeci de containere cu gunoaie aduse pe mare din străinătate ca să fie arse în România.
#InspiraPentruRomania | Crişul Repede a devenit groapa de gunoi a locuitorilor dintr-un cartier din Oradea. Apele Someșului Mic aduc inclusiv frigidere
Albiile râurilor s-au transformat în România în gropi de gunoi! Zi de zi sunt aruncate zeci de tone de plastic, cauciucuri și resturi. Pe ape au ajuns să plutească frigidere sau mașini de spălat. Autoritățile recunosc că sunt depășite de situație. Și vă dăm doar un exemplu: Crişul Repede a devenit groapa de gunoi a locuitorilor dintr-un cartier din Oradea. Mormane de deşeuri zac pe mal, iar cursul apei e poluat sistematic. Povestea se repetă în fiecare an.
Patronul unei firme de salubrizare a fost arestat, două persoane sunt reținute și a patra este sub control judiciar după perchezițiile declanșate din cauza poluării record
Patronul unei firme de salubrizare a fost arestat pentru 30 de zile, conform deciziei instanței. Firma ar fi poluat mai multe zone din Ilfov și Giurgiu. Două persoane au fost reținute și o a treia a fost pusă sub control judiciar în urma poluării excesive din Capitală.
Șeful Gărzii de Mediu din București a fost demis
Viorel Glăman a fost demis din funcţia de şef al Gărzii de Mediu Bucureşti. Ministrul interimar al Mediului, Costel Alexe, a făcut o solicitare în acest sens către Garda Naţională de Mediu, după scandalul provocat de poluarea excesivă din Capitală.
#InspiraPentruRomania | Vânătoarea vinovaţilor pentru otrava din aer
În România, zeci de oameni mor anual din cauza aerului otrăvitor care ne sufocă în fiecare zi! Pădurile, cele care ar trebui să ne protejeze, cad sub securea celor pentru care banul e singurul care contează. Albiile râurilor, câmpurile și orașele sau satele devin pe zi ce trece depozite de gunoi. Iar noi toți, de la copii la bătrâni, supraviețuim într-o țară care se transformă într-o groapă de gunoi. Și tot noi suntem cei care avem puterea să schimbăm. Să inspirăm prin responsabilitatea față de mediu și viitorul copiilor noștri întreaga țară. Știrile TVR au lansat campania #InspiraPentruRomania - un efort prin care ne dorim să facem din mediu o prioritate națională. Așa că vă chemăm alături de noi să facem România curată! Pentru fiecare dintre noi! Capitala este unul dintre cele mai afectate orașe! În București, nivelul poluării a explodat, fără ca autoritățile să știe cine sunt vinovații.
Medic toxicolog: Orice formă de poluare este resimţită în mod exagerat de fumători
Fumatul, împreună cu poluarea, distrug în timp toate mecanismele de apărare ale sistemului respirator, a declarat pentru Mediafax medicul toxicolog Radu Ţincu.
Alexe: Cea mai mare tăiere ilegală de arbori în Maramureș, la Ocolul Sighet: 100.000 de metri cubi de arbori. Dosarul, la Parchet
Costel Alexe, ministrul interimar al Mediului, a spus, miercuri, într-o conferință de presă că a descoperit cea mai mare operațiune de tăieri ilegale de arbori, în Maramureș, la Ocolul Sighet, unde 100.000 de metri cubi de arbori au fost rași de pe fața pământului.

