poluare
Bucureştenii ar putea fi avertizaţi de poluarea din oraş printr-un sistem de alertă pe telefon, după ce Ministerul Mediului s-a decis să colaboreze cu reprezentanții rețelelor independente de măsurare a calității aerului.
Autorităţile vor să îi prindă pe şoferii care au scos filtrele de particule. Ministrul Mediului: “Sunt bombe ecologice care se plimbă pe lângă noi”
Dacă aţi făcut modificări la maşina pe care o conduceţi, ar fi bine să vă sunaţi mecanicul. Ministrul Mediului vrea controale inopinate în trafic, ca să descopere autovehiculele care poluează din cauza eliminării unor sisteme de limitare a noxelor.
Costel Alexe, ministrul Mediului: Eu sunt pe principiul că poluatorul plătește. Plătești pentru cât arunci
Primăvara vine cu vesti bune pentru iubitorii de motoare. Pentru prima oară programul Rabla se aplica și în cazul motocicletelor. Motocicletele, clasice sau electrice, vor putea fi cumpărate în schimbul unei mașini vechi trimise la casat. Însă programul vine și cu alte modificări.
14 ianuarie a fost cea mai poluată zi în București. Luna trecută s-au înregistrat maxime istorice de poluare
Poluarea a atins maxime istorice în Capitală, luna trecută. Datele înregistrate de măsurătorile independente arată că 14 ianuarie a fost cea mai poluată zi. Oricum, din cele 31 de zile din ianuarie, în 16 bucureștenii au inhalat "otravă". Expunerea prelungită la poluare dăunează grav sănătății, o arată studiile făcute chiar la noi în țară.
Specialiștii avertizează că locuințele izolate termic prezintă un risc mai mare de aer poluat
Casele izolate termic sunt un risc mai mare de aer poluat, spun specialiștii, care avertizează că sistemele de ventilaţie nu trebuie să lipsească din încăperi, acolo unde un om respiră pe zi de până la 20.000 de ori. Medicii spun că riscăm infecţii pulmonare acute din cauza izolaţiei din case.
Bucureștenii care locuiesc în centrul Capitalei și nu vor mai putea intra cu mașinile poluante în zona special delimitată vor primi ajutor de la Primăria Generală
Sunt disponibile 5.000 de vouchere oferite în schimbul unei mașini vechi și poluante. Bucureștenii își vor putea cumpăra cu cei 9000 de lei fie o mașină nouă, fie electrocasnice. Proiectul este contestat de consilierii generali PNL și USR, dar și de unii activiști de mediu.
Cazul navei răsturnate în portul Midia | Scafandrii au fost vaccinați, iar specialiștii monitorizează nivelul de poluare al apei și aerului
Măsuri speciale, luate în cazul navei răsturnate cu peste 14 mii de oi la bord. Scafandarii care participă la operațiunile de repunere a navei în stare de plutire au fost vaccinați ca să nu se îmbolnăvească din cauza cadavrelor de animale aflate în putrefacție. În paralel, specialiştii măsoară nivelul de poluare al apei şi aerului, dar pâna acum nu s-au înregistrat modificări.
Compania Mitsubishi, suspectată de fraudare a testelor de emisii poluante
Producătorul auto japonez Mitsubishi este anchetat în Germania pentru posibilă fraudare a testelor de emisii poluante. Procurorii au efectuat percheziții la 10 uzine și dealeri autorizați din 3 orașe germane.
Poluarea ne afectează sănătatea, spune ministrul Mediului. Institutul de Sănătate Publică propune întreruperea temporară a circulației maşinilor
Ministrul Mediului susţine că există o legătură certă între zonele poluate cu particule de praf şi infarctul miocardic şi bolile cardiovasculare de care suferă cei care locuiesc în ariile afectate. De altfel, Institutul de Sănătate Publică afirmă că poluarea reduce speranţa de viaţă cu 4 ani şi propune întreruperea circulației maşinilor atunci când se depășesc limitele admise.

