14 ianuarie a fost cea mai poluată zi în București. Luna trecută s-au înregistrat maxime istorice de poluare

Poluarea a atins maxime istorice în Capitală, luna trecută. Datele înregistrate de măsurătorile independente arată că 14 ianuarie a fost cea mai poluată zi. Oricum, din cele 31 de zile din ianuarie, în 16 bucureștenii au inhalat "otravă". Expunerea prelungită la poluare dăunează grav sănătății, o arată studiile făcute chiar la noi în țară.

Cazul navei răsturnate în portul Midia | Scafandrii au fost vaccinați, iar specialiștii monitorizează nivelul de poluare al apei și aerului

Măsuri speciale, luate în cazul navei răsturnate cu peste 14 mii de oi la bord. Scafandarii care participă la operațiunile de repunere a navei în stare de plutire au fost vaccinați ca să nu se îmbolnăvească din cauza cadavrelor de animale aflate în putrefacție. În paralel, specialiştii măsoară nivelul de poluare al apei şi aerului, dar pâna acum nu s-au înregistrat modificări.

Poluarea ne afectează sănătatea, spune ministrul Mediului. Institutul de Sănătate Publică propune întreruperea temporară a circulației maşinilor

Ministrul Mediului susţine că există o legătură certă între zonele poluate cu particule de praf şi infarctul miocardic şi bolile cardiovasculare de care suferă cei care locuiesc în ariile afectate. De altfel, Institutul de Sănătate Publică afirmă că poluarea reduce speranţa de viaţă cu 4 ani şi  propune întreruperea circulației maşinilor atunci când se depășesc limitele admise.

Ultima Oră

Cele mai citite