poluare
Anchetă și percheziții de amploare în București, dar și în Giurgiu și Ilfov. Motivul: poluarea record înregistrată luni în Capitală. Polițiștii și procurorii au intrat pe fir și au descins la firme și persoane care ar fi colectat, transportat și depozitat deșeuri în locuri neautorizate. Și ministrul Mediului a anunțat controale la toți operatorii poluanți din Capitală și din localitățile limitrofe.
Costel Alexe: Vineri ori luni, o nouă conferință de presă. La câte probleme de mediu avem în România, e nevoie de mai mulți comisari, de o mai bună finanțare și o logistică cât mai bună
Costel Alexe, ministrul propus la Mediu a declarat, marți, după ce a primit avizul pozitiv în Comisii, că luni sau vineri va face o nouă conferință de presă pentru a anunța rezultatele controalelor efectuate în ultimele două săptămâni. Verificările au vizat depozitele de gunoi și stațiile de sortare.
ANM: Inversiunea termică a favorizat poluarea
Administraţia Naţională de Meteorologie a oferit explicaţii pentru valorile exagerate ale poluării.
Ministrul Mediului a aflat despre poluarea din Bucureşti de pe Facebook
Costel Alexe, ministrul Mediului, a spus într-o conferință de presă, că a aflat despre valorile extrem de ridicate ale poluării din București luni, la ora 4 dimineața, deși primele sesizări prin aplicaţiile independente au apărut încă de duminică seara.
Medicii avertizează: Efectele pe termen lung ale poluării sunt declinul funcției pulmonare și scăderea duratei de viață
Specialiștii Institutului de Pneumoftiziologie”Marius Nasta” avertizează că efectele imediate ale poluării sunt ”acutizări ale bolilor cronice pulmonare și reacții alergice, mai ales la persoanele atopice”, iar pe termen lung, practic, ni se scurtează viața.
Poluare extremă în București. Depășiri record înregistrate de staţiile de monitorizare a calităţii aerului. Ministrul Mediului: Avem noi suspiciuni de activități industriale în județul Ilfov și în București
Alertă de poluare extremă în București! Ore în șir, aerul a fost irespirabil. Stațiile de măsurare au indicat depășiri record, chiar și de 12 ori, ale limitelor admise la poluarea cu microparticule în suspensie. Incendiile ar putea fi principala cauză, dar nu sunt excluse nici arderile ilegale. Autoritățile au anunțat controale. Primăria Capitalei le-a cerut oficialilor de la Mediu să anunțe rezultatele verificărilor dispuse pentru identificarea surselor de poluare și a solicitat Poliției locale să intensifice controalele, mai ales la periferie, în paralel cu cele de pe șantiere.
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, anunță că renunță la taxa Oxigen
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat, marți, că renunță la taxa Oxigen, după sondajul realizat pe Facebook, unde a întrebat dacă bucureștenii sunt de acord cu introducerea vinietei Oxigen, iar 90 la sută au răspuns că nu doresc această taxă. „Renunț la vinieta antipoluare”, a spus Firea.
Deșeuri aruncate în râul Drincea din Mehedinți. Malurile apei au fost transformate în ghene pentru gunoi
Situație critică pe marginea râului Drincea din Mehedinți. Sătenii dintr-o comună au gospodăriile cu ieșire spre malul apei, unde aruncă tot felul de gunoaie și nimeni nu le strânge. Autoritățile susțin că nu îi pot prinde pe cei care împrăștie resturile și tot ce fac este să vorbească despre amenzi.
Euronews, după declanșarea infrigementului împotriva țării noastre: Gestionarea deșeurilor - România, prostul Europei
Euronews scrie pe site-ul său că managementul deșeurilor reprezintă o provocare majoră pentru România care vede cum ajung pe terenul său din țările din vest toate tipurile de deșeuri, transformându-se în pubela Europei. Aici, tratarea deșeurilor este ieftină: 17 euro pe tonă, față de 250 de euro în Europa.

