poluare
Microsoft, una dintre cele mai mari patru companii de tehnologie din lume, intenționează să elimine din atmosferă tot dioxidul de carbon pe care l-a emis în istoria sa de peste patru decenii, transmite publicația The Verge citată de Mediafax.
Percheziţii în Bucureşti şi în 4 judeţe la firme care făceau acte fictive de reciclare a deşeurilor. Gunoaiele rămâneau, banii de la Fondul de Mediu se decontau
21 de percheziții au loc duminică în 4 judeţe şi în Capitală. Sunt vizate firme și persoane bănuite că făceau acte fictive de reciclare a deşeurilor. Prejudiciul depășește 5,5, milioane de euro.
Războiul senzorilor: poluare, indiferent cine măsoară
În scandalul creat pe tema poluării din Capitală am mers să vedem cum funcționează senzorii instalați de organizații non-guvernamentale, contestați de Primarul Capitalei. Aceștia sunt de producție românească și certificați de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Ecologie Industrială. Aparatele nu mint și acesta este esențialul pentru toți bucureștenii.
Europa luptă cu poluarea. MAE: În Bosnia și Herțegovina poluarea atmosferică, la nivel ridicat
Regiuni intinse din Europa se luptă cu poluarea. În mai multe orașe au fost emise alerte, iar la Belgrad, oamenii protestează în stradă, în acestă seară, nemulțumiți că autoritățile nu iau măsuri suficiente și nu vorbesc public despre pericolul pe care îl reprezintă poluarea. MAE atenționează românii care călătoresc în Bosnia și Herțegovina că poluarea atmosferică din statul respectiv se menține la un nivel ridicat, în special în Cantonul Sarajevo. Au fost prelungite, pe termen nedeterminat, interdicțiile de circulație în Sarajevo pentru mașinile poluante.
Poluare în capitala Bulgariei. Nivelul de dioxid de sulf din atmosfera a depășit de trei ori limita admisă
Alertă de poluare în Bulgaria! Nivelul noxelor din capitala Sofia este de trei ori mai mare decât limita normală. Aerul a fost irespirabil, așa că ministerul Mediului i-a sfătuit pe cetățeni să nu iasă din case.
La Roma este interzisă temporar circulația vehiculelor Diesel, din cauza poluării fără precedent
Primăria capitalei italiene Roma a fost nevoită să ia măsuri neobișnuite împotriva poluării. Până joi, este interzisă circulația tuturor vehiculelor Diesel. Nu contează cât de nou este modelul de mașină! Poate sa fie și cu EURO-6; dacă merge pe motorină, nu are voie să iasă pe străzile orașului.
Mai multe orașe din Serbia sunt în topul negativ al poluării. Populația cere măsuri urgente
Unele orașe din Serbia, inclusiv capitala, sunt în topul negativ al poluării. Populația este disperată și cere măsuri urgente.
Poluarea din Bucureşti, motiv de dispute în Primăria Capitalei şi Ministerul Mediului
Scandalul pe tema poluării din București ar putea ajunge în instanță. Primarul General îl amenință pe ministrul Mediului cu plângere penală și îl acuză că i-a panicat pe oameni. La rândul său, Costel Alexe a cerut control la Garda Națională de Mediu, acolo unde sora Gabrielei Firea este directorul de cabinet al comisarului general care a demisionat zilele trecute.
Fumul provocat de incendiile din Australia a ajuns până în America de Sud. În Sidney vizibilitatea a scăzut considerabil și au fost luate măsuri de siguranță în privința traficului
Fumul gros provocat de incendiile din Australia a ajuns și în orașul Sydney, unde până marți seară cerul era curat.

