Ministerul Sănătății: 18.000 de cutii de Hidroxiclorochină, suficiente pentru 45 de mii de pacienți cu coronavirus, donate de Sanofi. Nelu Tătaru: O gură de oxigen pentru sistemul medical

Ministerul Sănătăţii a anunţat vineri seară că a primit de la Sanofi România 18.000 de cutii de Hidroxiclorochină, medicament folosit în tratamentul pacienţilor infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. "Cele 1.080.000 de doze vor ajunge la peste 45.000 de pacienţi din România", precizează ministerul într-un comunicat preluat de Agerpres.

Victor Costache şi-a dat demisia din fruntea ministerului Sănătăţii în plină pandemie. Conducerea ministerului a fost preluată de Nelu Tătaru

În plină pandemie, când România a depăşit pragul de o mie de cazuri confirmate cu noul Coronavirus şi în ziua în care s-a împlinit o lună de la depistarea primei persoane infectate în ţara noastră, Victor Costache şi-a dat demisia din fruntea ministerului Sănătăţîi. "Din motive personale şi profesionale" ar fi făcut acest lucru. Dar, potrivit unor surse, demisia ar fi venit după declaraţiile făcute aseară, când a anunţat testarea tuturor bucureştenilor. Conducerea ministerului a fost preluată de secretarul de stat, Nelu Tătaru, care a depus jurământul în această seară.

Ultima Oră

Cele mai citite