Ministerul Sănătății a stabilit noi condiții pentru donarea de sânge total/plasmă de la persoanele vindecate de coronavirus

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a semnat un ordin care va permite creșterea atât a numărului persoanelor vindecate de coronavirus care pot să doneze sânge/plasmă, cât și a numărului pacienților în stare critică din terapie intensivă care pot să primească plasmă. A fost eliminat criteriul de eligibilitate care solicita ca donatorul să prezinte 2 teste RT-PCT negative.

Teste PCR la cerere la Spitalul Județean din Timișoara

La Timișoara, se pot face, de săptămână aceasta, teste la cerere și la Spitalul Județean. Prețul unui test făcut la Spitalul Județean este de 250 de lei, iar după recoltare putem afla în aceeași zi sau cel târziu a doua zi dacă rezultatul este pozitiv sau negativ.

Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății: Trebuie să generăm interes față de specialitățile care vizează sănătatea unei populații

"Epidemiologia este o parte a medicinei extrem de importantă, la fel cum este și sănătatea publică. Poate nu am trecut prin situații din care să le remarcăm importanța și, de cele mai multe ori fiecare dintre noi recunoaște o importanță deosebită specialităților clinice (...). Din acest punct de vedere, nu numai noi în România, cât și în alte țări, aceste specialități care vizează sănătatea unei populații, care se uită din punct de vedere epidemiologic, din punct de vedere macro la sănătatea unei populații, nu au fost poate cele mai atractive", a subliniat la TVR secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu.

Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății: Avem cazuri noi comparabile cu cele mai intense momente din perioada stării de urgență

În loc de relaxare vom avea controale mai severe. Românii par să se încăpăţâneze și nu vor să respecte cele câteva reguli recomandate de specialiști. Astfel apar tot mai multe focare de coronavirus în țară. Invitat la Ediție specială, Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății, detaliază situația.

31 mai - Ziua Mondială fără Tutun 2020

În fiecare an, în data de 31 Mai, Organizația Mondială a Sănătății împreună cu partenerii internaționali celebrează Ziua Mondială fără Tutun, prilej pentru a reaminti tuturor cetățenilor efectele nocive ale consumului de tutun și ale fumatului pasiv și pentru a descuraja utilizarea tutunului sub orice formă.

Ultima Oră

Cele mai citite