Tot mai multe probleme la metrou. Magistrala „corporatiștilor”, tot mai veche și aglomerată
Incidentele din ultimele zile de la metroul bucureștean scot la iveală o problemă mai veche a celei mai aglomerate linii, Berceni-Pipera. Magistrala, construită cu peste 3 decenii în urmă, nu a fost niciodată modernizată. Singura licitație pentru înlocuirea șinei a fost anulată, iar studiul de fezabilitate trebuie refăcut. Cum traficul de călători e în creștere, Metrorex caută soluții să reia procedura, până la finalul anului.
27 May 2022, 19:07