Cetăţenii din sectorul 4 pot să-şi plătească impozitele şi taxele locale cu ajutorul automatelor/staţiilor de plată amplasate la metrou, în apropierea automatelor de vândut cartele ale Metrorex.
Ministrul Transporturilor promite să pună capăt haosului de la metrou. Garniturile au ajuns în stații toată vara la intervale crescute de timp, astfel că au fost mai tot timpul aglomerate. Sorin Grindeanu spune că situatia se va schimba după ce va fi ales un Consiliu de Administrație și un nou director. Metroul întâmpină diverse dificultăți din cauza datoriilor acumulate, dar și a scumpirii electricității.
Nouă staţii de metrou din sectorul 4 vor fi modernizate în baza unui protocol semnat luni între Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Metrorex şi Primăria Sectorului 4, finanţarea lucrărilor urmând să fie asigurată din bugetul local sau din fonduri europene.
Şase trenuri suplimentare sunt introduse în circulaţie începând de marţi, 16 august, în urma discuţiilor purtate cu compania Alstom şi a plăţii unor facturi pentru prestaţii de mentenanţă aferente anului 2022, informează Metrorex.
Metroul din București a ajuns motiv de dispută între ministrul Transporturilor și Primarul general. Sorin Grindeanu vrea să transfere compania la municipalitate, pe motiv că locuitorii din alte zone ale ţării nu au de ce să subvenţioneze transportul subteran din Capitală. Nicușor Dan nu a rămas dator și i-a transmis ministrului că Bucureștiul nu e ţinut în spate de nimeni, ba chiar contribuie la susţinerea altor regiuni.
Sorin Grindeanu vrea să scape de Metrorex de la Ministerul Transporturilor. El susține că metroul trebuie să fie „în gestiunea Bucureștiului” și că nu e normal ca un moldovean să plătească pentru transportul în comun din Capitală. În replică, primarul general Nicușor Dan spune că „Bucureștiul nu e ținut în spate de nimeni”, dimpotrivă.
Trebuie să se încheie perioada în care din banii tuturor se subvenţionează transportul în Bucureşti, a afirmat Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Sorin Grindeanu, făcând referiri la problemele de la Metrorex legate de neplata unor facturi pentru mentenanţă şi la soluţia propusă de Metrorex de a acoperi pierderile cu bani de la bugetul statului.
În plină caniculă și în contextul creșterii cazurilor de COVID-19, Metrorex anunță că trenurile de metrou ajung în stație la un interval de 10-14 minute.