Parcare gratuită la terminalul Străuleşti cu abonamentul la metrou. Dar șoferii preferă să parcheze în alte locuri

De acum, abonamentul la metrou deschide gratis porţile parcării de la terminalul Străuleşti, din nordul Capitalei. Șoferii își pot lăsa maşinile în spațiul special amenajat fără să mai fie taxaţi. Si de acolo pot lua metroul. Utilitatea investiției de peste 70 de milioane de euro depinde însă și de măsurile de eficientizare a transportului public, atrag atenția specialiștii.

STB propune un tarif de 3 lei pe oră pe mijloacele de transport în comun şi abonamente anuale de 500 de lei

S-ar putea scumpi transportul în comun în Capitală. Compania STB vrea să renunțe la biletul de 1 leu 30. Călătorul ar putea plăti 3 lei pentru o oră și ar schimba mai multe mijloace de suprafaţă. Chiar dacă se declară încântaţi de propunere, mulţi pasageri ar vrea să vadă și o îmbunătaţire a condițiilor de călătorie. Intenția STB trebuie validată de Consiliul General al Municipiului București.

Ion Rădoi: S-au trezit cei de la conducerea ministerului să facă metroul rentabil. Transportul public, peste tot, este subvenționat. Nici la Londra, nu e rentabil. Metrorex ar trebui să majoreze prețul unei călătorii la 50 de lei ca să devină rentabilă

Preţul unei călătorii cu metroul ar trebui majorat până la 50 de lei pentru ca Metrorex să devină rentabilă, aşa cum îşi propun noua conducere a companiei şi ministrul Transporturilor, a declarat, marţi, preşedintele "Unitatea" - Sindicatul Liber din Metrou (USLM), Ion Rădoi, într-o conferinţă de presă.

Ultima Oră

Cele mai citite