Medici italieni în prima linie din România în lupta cu coronavirusul. Vicenza del Vecchio: "Încerc să nu am teamă". Giuseppe Esposito: "Cerem un ajutor la toată lumea - să ne ajute să stea acasă"

Este în România de 7 ani și de nici un an lucrează ca medic rezident la Spitalul Județean Arad. Vicenza del Vecchio se gândește cu dor la casa pe care a lăsat-o departe, în Italia, dar știe că aici este nevoie de ea, în această grea perioadă. Și nu este singurul medic italian care îi vindecă acum pe români.

Agerpres: Mai mulți rezidenți italieni și francezi dau o mână de ajutor Spitalului Județean din Arad. Aici zeci de cadre au intrat în concediu medical sau au demisionat

Mai mulţi medici rezidenţi străini lucrează la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad în perioada epidemiei de coronavirus. Sunt francezi și italieni care provin din zone afectate grav de COVID-19, medici care au ales însă să îngrijească pacienţi internaţi la Arad, transmite Agerpres.

Mobilizare în spitalele din România: Medicii rezidenți sunt chemați în ajutor

Autorităţile încearcă să găsească soluții pentru scenariul în care spitalele vor fi asaltate de pacienţi. Aşa că medicii rezidenţi sunt chemaţi în ajutor. Aceştia îşi vor întrerupe stagiile şi vor fi trimişi în secţiile spitalelor, la unităţile de primiri urgenţe sau la ambulanţă. De asemenea, unele spitale anunţă că fac angajări. Se caută medici epidemiologi, pneumologi, dar şi asistenţi medicali.

Seful DSU, Raed Arafat: Medicii rezidenţi, studenţii şi elevii în regim de voluntariat vor fi redistribuiţi în caz de necesitate

In caz de necessitate, medicii rezidenţi, studenţii şi elevii în regim de voluntariat vor fi redistribuiţi, începând de miercuri, pentru a veni in sprijinul personalului medical din spitale şi serviciile de urgenţă, a anunţat şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Raed Arafat.

Ultima Oră

Cele mai citite